Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık yarısının karşılandığı Şanlıurfa'da, destekleme miktarı ve ürün fiyatlarındaki artış sayesinde verim yükseldi. Lifiyle tekstile, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlaması dolayısıyla stratejik ürünlerin başında gelen pamuğa yönelik destekler artırıldı. Bunun yanında özellikle geçen yıl pamuk fiyatlarında görülen yükseliş, bu ürüne yönelen çiftçi sayısını artırdı.

280 bin hektara pamuk ekildi

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) verilerine göre, başta Harran Ovası olmak üzere kentin verimli ovalarında hasadı devam eden pamukta rekoltenin bu yıl 1,5 milyon ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, geçen yıl kentte 1 milyon tonun üzerinde pamuk elde edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Şanlıurfa'da ÇKS verilerine göre bu yıl 280 bin hektar alanda pamuk ekildi. Bu alandan 1 milyon 500 bin ton civarında pamuk elde edeceğimizi düşünüyoruz. Türkiye'de üretilen pamuğun yüzde 47'si Şanlıurfa'da üretiliyor.”

Hasat gece yapılmamalı

Çiftçilerden pamuğun naylon torbalara konulmamasını ve hasadın gece yapılmamasını isteyen Eyyüpoğlu, "Çiftçilerimiz pamuğun temiz toplanması ve kuru olmasına dikkat etsin. Koza açıcı ve yaprak dökücü ilacın dozajını tam atsın. Çırçır fabrikası sahibi kardeşlerimden ricam, gece biçilen pamuğu almasınlar. Çünkü nemli oluyor ve nemli pamuk kalite kaybına neden oluyor. Dünya piyasasında pamuğun balyası 11,5 lira iken Şanlıurfa'da 9 liradan işlem görüyor. Pamuğun gerçek değerini görmesi için herkese büyük iş düşüyor." dedi.