Bursa'nın Karacabey ilçesinde şiddetli yağmur sebebiyle dereler taşarken, yüzlerce dönüm tarım arazisi taşkın sularına esir oldu. Karacabey’de sağanak yağışlar Tophisar Mahallesi’nde hayatı olumsuz etkiledi. Tophisar’dan geçen ve Karadere’ye akan Hacı Sinan, Uludere ve Bahçıvan dereleri taştı. Karadere’deki su yoğunluğunun fazla olması sebebiyle 3 dereden taşan sular, Tophisar’daki Sazlıkçayır mevkiindeki seddi patlattı.

Bazıları ekili yaklaşık 3 bin dönüm arazisi sular altında kaldı. Ayrıca taşan suların köy içine doğru ilerlediği görüldü. Çiftçiler DSİ tarafından felaketin yaşandığı bölgeye acil olarak tahliye pompası kurulmasını istedi.

Her yıl oluyor

Büyük bir felaketle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Tophisarlı çiftçiler, hemen hemen her yıl aynı sıkıntıyı yaşadıklarını, ancak son felaketin kendilerine daha büyük zarar verdiğini savundu. Başta DSİ olmak üzere bilmelerine rağmen hiçbir yetkilinin tedbir almadığını belirten köylüler, “Biz şimdi ne yapacağız? Büyük zarar içerisindeyiz. Bizim bu mağduriyetimiz ‘Geçmiş olsun’ diyerek geçiştirilemez. Hakikaten perişan olduk” dediler.

Buğday tarlaları gölete döndü ama çiftçiler memnun

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle ise tarım arazileri adeta gölete döndü. Çiftçiler ise yağışlardan memnun olduklarını ifade etti. Şiddetli yağışlar nedeniyle ilçedeki derelerde su yükselirken, buğday ekili tarlalar gölete döndü. Çiftçiler ise hiçbir hasarın olmadığını belirterek, yağışlardan memnuniyetini dile getirdi.

İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse yağışların ekili alanlara zarar vermediği belirterek, "Aksine yağışlar, tarlalara faydalı oluyor. Bölgede mevsim normallerinin üstünde yağış oluyor. Ekim, Kasım ve Aralık ayı itibariyle metre kareye 350 kilogram yağış oldu. Bu kadar yağışı beklemiyorduk ama yine de tarımsal olarak bir zararımız yok. Bölgede uzun süredir kuraklık vardı, bu yağışlar çok iyi oldu. Son yıllarda, bu seneki Kasım ve Aralık ayındaki kadar bir yağış görmedim. Şuan ekili alanlarda biriken su göletleri, yağmurların durması ile birlikte çekilecektir" diye konuştu. Çiftçiler ve vatandaşlar da yağmurun bereket olduğunu belirterek, arazilerin zarar görmediğini ifade etti.