Patates üretiminde Türkiye’nin ilk sıralarında yer alan Niğde’de depolarda biriken patatesler ile çiftçilerin başı dertte. Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patates üreticilerinin çektiği sıkıntıları anlattı.

Patates 60-70 kuruştan dahi satılamıyor

Kısa bir süre önce tarladan 80 kuruştan satılan patatesin, şimdilerde 60 - 70 kuruştan dahi satılamadığını söyleyen Kenar, son günlerde ihracata giden patateslerin ton olarak fiyatının ve karantina tahlil raporlarının 2 kat arttırıldığı bu yüzden tüccarların ihracata sıcak bakmadığını belirtti.

Depolarda yaklaşık 500-600 ton patatesin biriktiğini de belirten Kenar, Türkiye genelinde Nevşehir dâhil olmak üzere depolarda toplamda 3 milyon ton civarında patates biriktiğini söyledi.

Sudan’dan ithal edilen patates

Sudan’dan ithal edilecek patatesi de değerlendiren kenar, ülkeler arası politika olabilir aksi takdirde biz zaten ucuza veriyoruz, daha ucuz patates nasıl olabilir. Patatesin tekrar gündeme gelmesi için tekrar fiyatının 10 TL’ye mi çıkması gerekiyor. “ şeklinde konuştu

Patatese destek yok

Bakanlık olarak hiç kimseden destek görmüyoruz diyen Kenar, çiftçinin sesini duyurmak için görüşmeler gerçekleştirdik, dosya halinde de ilettik fakat çiftçilerin borçlarının çok olmasını ve ürünün para etmemesini görmezlikten geliyorlar. Gün gelecek önümüzdeki yıllarda büyük şirketler düşerse ucuz hiçbir şey yiyemeyeceğiz” dedi