Bafra’nın Osmanbeyli, Balıklar ve İkiztepe Mahallerinde toplam 15 dönüm arazide deneme olarak ekilen çeltikler, yüzde 70 su tasarrufu sağlıyor. Ziraat Oda Başkanı Osman Tosuner ve ziraat odası mühendisleri damlama sulama ile dikimi yapılan arazileri gezerek üreticilerden bilgi aldı. Damlama sulama sistemi ile sulanan arazilerde mahsulde verimlilik gözlenirken, su tüketiminde ise yüzde 70 oranında bir tasarruf sağlanmış oldu.

“Girdi maliyetlerini düşürdü”

4 dönüm arazide deneme ekimi yapan İkiztepe Mahallesi’nden Mümin Candar, damlama su ile yapılan dikimlerde hem su tasarrufu sağlandığını hem de girdi maliyetlerinin düştüğünü dile getirdi. Candar, “Bu yıl çeltikte deneme yapalım diye düşündük. En başta damlama sulamada sudan tasarruf, lazer masrafı, rotovatör düzleme masrafı olmuyor. Sadece burada damlama hortumu maliyeti biraz maliyeti arttırıyor. Maliyet açısından diğer dikimlere göre daha iyi. Hedefimiz dönüm başına 700-800 kilo civarında idi. Muhtemelen bu kiloları yakalayacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

“Su tasarrufu çok yüksek oranda”

Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra Ovası’nda yaklaşık 140 bin dekar çeltik ekimi yapıldığını belirterek “En önemli getirisi suda büyük bir tasarruf. Şu an ovada sulanan çeltik sularının yüzde 70’i boşa akıyor. 3 - 4 günde bir kere 1,5 saat çalışıp damlama su ile göllendiriliyor” şeklinde konuştu.