Yeni bir işletme kurmak ve nitelikli bir sürü oluşturmak için öncelikli olarak işe hayvan seçimi ile başlamak gerekir. Çünkü işletmenin iyi bir geleceği ve ekonomik kazanımlar seçilen bu hayvanlar sayesinde gerçekleşecektir. Hayvanların hem fiziksel hem de genetik yapısının bilinmesi son derece önemlidir. Bu amaçla son yıllarda genomik seleksiyon yapılarak hangi hayvanların hangi özellikleri taşıdığı ortaya konulmaktadır. İnek yetiştiriciliğinde hedef her yıl bir buzağı ve yüksek süt verimi olduğuna göre, işletmeye yeni alınacak hayvanların kayıt sistemi sağlam olan iyi bir işletmeden alınması, vücut yapısının sağlam, hastalıklara karşı dirençli, meme dokusunun sağlam ve ayak hastalıklarına karşı dirençli genetik bir yapıdan gelmesi arzu edilir.

Düvelerin seçiminde dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır:

 1. Düvelerin sağlıklı olması gerekir. Gözler canlı, tüyler parlak olmalıdır.
 2. Vücut yapısı uygun olmalıdır.
 3. Eğer gebe ise hangi boğa sperması ile suni tohumlama yapıldığı bilinmelidir.
 4. Daha önce yapılan uygulamalarla ilgili kayıtları olmalıdır. Hangi aşıların uygulandığı bilinmelidir. Reprodüktif açıdan Brucella, BVD, Neospora caninum, Leptosporozis, Çiçek hastalığı ve Şap gibi hastalıklara karşı aşılanıp aşılanmadığı belirtilmelidir. Daha önce geçirdiği hastalıklara ilişkin bilgiler kontrol edilmelidir. Eğer tedavi edildi ise hangi ilaçların kullanıldığı mutlaka kayıt edilmelidir.
 5. Düvelerde bulaşıcı hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 6. Meme hastalıkları, uterus (rahim) ve yumurtalık hastalıkları, ayak hastalıkları, ishal ve solunum sistemi hastalıkları yönünden kontrol edilmelidir.
 7. Meme yapısı düzgün olmalıdır. Ön meme bağlantısı geniş açılı ve güçlü olmalıdır. Ön meme başı tam ortada olmalıdır. Ön meme başı uzunluğu 5-6 cm arasında olmalıdır. Memeler arasındaki meme merkez askısı derin olmalıdır. Arka meme başları tam ortada olmalıdır. Memede yara olmamalıdır. Fazla meme başı olmamasına dikkat edilmelidir. Memelerde siğil olmamasına özen gösterilmelidir.
 8. Düveler Brucella ve Tüberkülozdan ari işletmelerden alınmalıdır. Brucella bir sürüde karşılaşılabilecek en riskli hastalıklardan birisidir. Hem hayvan hem de insan sağlığını tehdit eden bir hastalıktır. Üstelik bir sürüde karşılaşıldığı zaman tedavi edilmeyen, yetkililere bildirilmesi zorunlu bir hastalıktır. Böyle hastalık tespit edilen hayvanların hiçbir şekilde hayvan pazarında veya başka bir şekilde satışı mümkün değildir. İşletmeye yeni alınacak hayvanların Brucella aşısının olmasına dikkat edilmelidir. Tüberküloz sürü içerisinde hızla yayılan hayvan ve insanlara temas, solunum ve sindirim yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Tedavi edilmeden hayvanların kesimi zorunludur.
 9. Gözde görme ile ilgili bir problem olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 10. Vücut kondüsyon skoru ortalama 3-3,75 arasında olmalıdır. Vücut kondüsyon skoru düşük olan hayvanların gebe kalma tarihi gecikmektedir, ilerleyen yaşlarda fertilite ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yağlı veya şişman düvelerde ise güç doğum, karaciğer yağlanması, yumurtlama problemleri, gebe kalma sorunu, negatif enerji dengesi ve metabolizma hastalıkları ile karşılaşılmaktadır.
 11. Sağrı yüksekliği 135 cm’den fazla olmalıdır.
 12. Ön göğüs genişliği 20 cm’den fazla olmalıdır.
 13. Sağrı genişliği 15-20 cm arasında olmalıdır.
 14.  Arka ayaklar paralel şekilde olmalıdır.
 15. Arka ayak açısı 147 derece olmalıdır.
 16. Tırnak açısı 45 derece olmalıdır. Tırnak yüksekliği 2,5-4 cm olmalıdır.
 17. Adımlar düzgün ve uzun adım şeklinde olmalıdır.
 18. Soy kütüğünde kolay doğum, gebe kalma oranı ve buzağılama aralıkları kontrol edilmelidir.
 19. Soy kütüğünde süt verimi, süt yağı ve protein oranı belirtilmelidir.
 20. Soy kütüğünde süt somatik hücre sayısı bildirilmelidir.