Antalya'da yetişen 'black sapote' ağacı, olarak bilenen ağaç çocukların yoğun ilgisini çekiyor. Emekli öğretmen İzzet Akyol, 9 yıl önce eline ulaştığı black sapote meyvesinin çekirdeğini dikerek meyve almayı başardı. Tropikal meyve ağaçlarının fidesini yetiştiren Akyol, son üç yıldır meyve aldığı çikolata meyvesini çocuklara sevdirmeye çalışıyor.

Avukat Kemal Akça Anasınıfı öğrencileri adını duyduklarını çikolata meyvesinin tadına bakmak için Akyol’un bahçesine geldi. Ağacı görmek için sabırsızlanan çocuklar çikolatanın ağaçta yetiştiğine inanamadıklarını söyledi.

Yetiştirici Akyon, Çikolatayı şimdi ağaçtan koparacağız ve ikram edeceğiz. Bunu her yıl geleneksel hale getirmek istiyorum. Bu ağacı bizim insanımız black sapote olarak bilir. Meyvesinin ismi çikolata meyvesidir. Meyvesinin içi siyah ve çikolata rengindedir. Daha doğal ve zararsızdır” şeklinde konuştu.

Meyvenin yenebilmesi için birkaç gün beklemesi gerektiğini söyleyen Akyol, Daha önceden olgunlaşan bir meyvenin nasıl kesilip yeneceğini anlatan Akyol, , “Bakın içi çikolata gibi. Tadı da çikolata gibi, çok seveceksiniz” dedi.

Çikolata meyvesinin tadına bakan çocuklardan,  Kimi kaşıkla yedi, kimisi ekmeğine sürerek çikolata meyvesinin tadına baktı. Meyvenin tadına bakan çocuklar çok beğendiğini söyledi.

Anasınıfı öğretmeni Çağlayan Milli Eğitim Bakanlığının talimatı ile çocuklara sağlıklı beslenmenin yollarını anlattıklarını belirtirken, “Çocukların en çok tükettiği gıda çikolata. Böyle bir meyvenin varlığını duyunca bu etkinliğe dâhil olduk. Dalında çikolata toplayıp yiyeceğimizi söyleyince bize inanmadılar. Görünce gözlerine inanamadılar. Tadını da çok beğendiler. Şimdi velilerimizin bu ağacı temin edip bahçelerine ekeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bahçe sahibi İzzet Akyol ise “Küçük çocuklarımızın hazır gıda değil de doğal gıdalar tüketmelerini istiyoruz. Çikolata meyvesi lifli bir meyvedir. Hazmı kolaydır, bağırsakları korur. A ve C vitamini bakımından çok zengindir. Yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. Kemik gelişimine katkı sunar. Şekerden kaçınmak isteyenler rahatlıkla tüketebilir. Akdeniz’de yaşayan insanların bu meyveyi bahçelerine ekmelerini istiyoruz. Ekmek isteyene destek oluruz” dedi.