Çukurova’da yağışların zamanında ve yeterli olması, hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle bu yıl üreticiler buğdaylarını yaklaşık 15-20 gün önceden hasat etmeye başladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Osmaniye İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mustafa Örel, il genelinde 490 bin dekar alana ekim yapıldığını belirterek “Bugün Osmaniye'de birçok üretici tarlasına biçerdöver sokmaya başladı. Yine de üreticilerimize danedeki nem oranının düşmesini beklemelerini tavsiye ediyoruz. Bu yıl yüksek bir rekolte bekliyoruz” dedi.

Önel: Dekar başına 500 kilo ürün bekliyoruz!

Örel, geçen yıl sulu arazilerde son 10 yılın en yüksek verimini yakalayıp dönüme ortalama 550 kilogram ürün aldıklarını hatırlatarak, "Bu yıl da geçtiğimiz yılı aratmayacak bir verim yakalayacağımızı düşünüyorum. Beklentimiz, sulu arazilerde dekar başına 500, kurak arazilerde de 400-450 kilogram aralığında olması" ifadesini kullandı.

Çiftçi Fındıklı: TMO iyi fiyat verirse mutlu olacağız!

Osmaniyeli buğday üreticisi Celal Fındıklı rekoltenin yüksek olmasını beklediklerini vurgulayarak, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) iyi bir fiyat verirse çok mutlu olacağız" dedi.

Üretici Vahit Karadağ ise, yağışların ve hava koşullarının iyi gitmesinin buğdayda verimi artırdığını dile getirerek, "Geçen yıl çok güzel verim almıştık. Bu yıl da geçen seneyi aratmayacak gibi duruyor. İnşallah herhangi bir afet olmaz ve ürünümüzü sağ salim hasat ederiz" diye konuştu.