Türkiye’de buğday hasadının ilk yapıldı kent Adana’da hasat başladı. Ceyhan ilçesinde biçerdöverler tarlalara girdi. Dönüne ortalama 550 ila 600 kilogram ürün alınıyor. Geçen yıl ayçiçeğinde zarar eden adana çiftçisi bu yıl buğdaya yöneldi ve ekim alanları yüzde 10 arttı.

Türkiye’nin ilk buğday hasadının yapıldığı ve ihtiyacın yüzde 3’ünü karşılayan Adana’da biçerdöverler Ceyhan ilçesinde tarlalarda çalışmaya başladı. Kentin kıyı şeridi dışındaki bölgelerde üretim yapan çiftçiler ise ürünlerinin olgunlaşmasını bekliyor. Çukurova’da buğday ekim alanı geçen yıla göre yüzde 10 oranında arttı ve bölgelere göre dönümde 550 kilogramlık verim alınıyor. Kentte ekili buğdaydan 600 bin ton rekolte bekleniyor.

Fiyatların yaklaşık yüzde 23 arttığını söyleyen Yüreğir ziraat odası başkanı Mehmet Akın Doğan, çiftçimiz açıklanan fiyatlardan memnun dedi. 

Türkiye’de bu sene üründe herhangi bir sıkıntı olmadığını aktaran Doğan, “Adana’da bu yıl ekim oranları yüzde 10 oranında arttı ve Türkiye’nin yıllık buğday ihtiyacı 19 milyon tondan 20,5 buçuk milyon tona yükselecek. Bu sene Türkiye’de buğday eksiği olmayacaktır. Üretilen buğday ülkemize yetmekte. Yurt dışında ithal gelen buğday ise una çevirip geri yurt dışına ihracatı yaptığımız ve bir kısmını yemde kullandığımız için geliyor” dedi.

TMO, ekmeklik buğdayı ton başına bin 650 liradan alacak. Türkiye genelinde bu yıl 20,5 milyon ton buğday rekoltesi tahmin ediliyor.