Uluslararası Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Çiftçi TV canlı yayına katılan Türkay Tarım Satış Müdür Yardımcısı Gülşah Akarlı ihraç ettikleri ürünlerin oranını yüzde 50’den yüzde 80’e çıkardıklarını açıkladı.

Ekonomide durgunluk ve belirsizliği kabullendiklerini ifade den Akarlı “Bu durumu aşmak için kısa vadeli planlar yaptık ve uyguluyoruz. Bardağın dolu tarafını görmek için çalışmalarımız başladı. 55 ülkeye ihracat yapıyoruz ve bunu artırmak için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

“30 yıldır ihracat yapıyoruz!”

İhracat seçeneğinin durgunlukta kurtarıcı bir seçenek olduğunu vurgulayan Akarlı “Türkiye’deki yerimizi koruyarak, dış piyasaya yönelerek durgunluğu aşmayı hedefliyoruz. 30 yıldır ihracat yapıyoruz. 10 yıldır Minos Agri markasını ihracatta kullanıyoruz. Bu değişiklikten bundan sonra artışlar hissedilir oldu. Markamızın yurt dışı bilinirliğinden memnunuz. Avrupalı ürünlerimizi daha çok tercih etmeye başladı” diye konuştu.

“Maliyet artışını minimum yansıttık”

Döviz kurundaki artışın hammadde fiyatlarını yüzde 100 oranında arttırdığına dikkat çeken Akarlı, “Biz bu artışı iç piyasada çiftçilerimize yansıtırken şu şekilde bir strateji izledik. Yarısını fiyat artışı olarak çiftçiye yarısını da kendimize yansıttık. Elimizden geldiği kadar çiftçimizi bu artıştan uzak tutmaya çalıştık” dedi.

“Bursa fuarı bizim için çok önemli”

Bursa Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın önemine değinen Akarlı, “Marmara Bölgesi bizim için Pazar payı açısından çok önemli bir alan. Fuar sayesinde üreticilerle buluşuyor ve ürünlerimizin tanıtımını yapabiliyoruz. Ayrıca fuarın uluslararası olma niteliği de bizim için büyük bir avantaj” dedi.

Türkay Tarım Makinaları’nın önümüzdeki yıl 60. Yılını kutlayacağını belirten Akarlı, Alman’ya fuarı’nda bununla ilgili bir çalışmaları olacağını da sözlerine ekledi.