Olay, Konya’nın Ereğli ilçesine bağlı Karaburun Mahallesi Toros Dağları'nda meydana geldi. 25 Ekim günü, sürü otladığı sırada çoban Zeki G’nin uyuyunca 550 koyun dağda kayboldu. Hasan Kırlar, Mehmet Gezer ve Mehmet Can’a ait koyunlara kurtlar saldırdığı belirlendi. Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığına gelerek yardım isteyen Karaburun Mahallesi Muhtarı Ali Can, dağda 550 koyunun kayıp olduğunu ve bütün aramalara rağmen bulamadıklarını, çobanın arazide kayıp koyunları aradığını belirtti. Araziye ve dağlık alana jandarma ekipleri sevk edilerek, mağdur vatandaşlara yardım eli uzatıldı. 

Kar arama çalışmalarını durdurdu

25 Ekim gecesi yağan kar nedeniyleyollar kapandı, arama çalılşmaları durdu. Ertesi gün kar yağışının durmasının ardından Konya Büyükşehir Belediyesi ekipleri dağ yollarında kar temizliği çalışması yaptı. Kapalı dağ yolunun açılmasıyla Cuma gününden itibaren aramalara devam edildi.

Vatandaşlar ve jandarma ekipleri tarafından yapılan ilk aramalarda koyunlardan 400 sağlıklı halde kurt sürüsünün saldırdığı 75 koyun yaralı olrak bulundu. 65 koyunun da parçalanarak telef olduğu belirlendi. 10 koyuna ise hala ulaşılamadı. 

Bingöl'de iki kurt saldırısı

Öte yandan Bingöl'e bağlı Şaban köyünde kurt ağıla girdi. Ağılda bulunan 20'den fazla küçükbaş hayvan kurt saldırısı sonucu telef oldu. İldeki bir diğer olayda ise koyun sürüsüne saldıran kurtlar, 24 koyunu telef etti. Olay, Adaklı ilçesine bağlı Doğankaya köyü kırsalında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Elazığ'a dönmek için yola çıkan göçerler kar ve tipiye yakalandı. Bu sırada koyun sürüsüne kurtlar saldırdı. Saldırı sonucu 24 koyun telef olurken, 18'si ise kayboldu. Kayıp hayvanların bulunması için çalışma başlatıldı.