24 yaşındaki Taha Arslan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı destek ile 40 büyükbaş hayvan sayısını 110'a çıkardı. 

İlk etapta ilçeye bir sütmatik kuran Arslan, günlük 100 litre süt satmaya başladı. Vatandaşlar, makineye parasını yatırıp, günün her saati günlük taze sütünü alma imkânına kavuştu. 

Genç girişimci Taha Arslan "Bizi gören çok sayıda vatandaşımızın 'Süt aldım bozuk çıktı.', 'Süt gelmiyor.', 'Sen bidon bidon getirip sat.' gibi şikayetleri ve talepleri oldu. Ben de bu talebi karşılamak, vatandaşa hizmet etmek, istedikleri sütü zamanında almaları için girişimde bulundum." dedi. 

Tüm izinleri aldık

Gerekli tüm izinleri aldığını belirten Arslan: ”İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne müracaat ettik, bütün hayvanlarımız testlerden geçti. Sütün analizleri yapıldı, bu şekilde sütmatikte sütün satılabileceği belgesini aldık. Hayvanlardan el değmeden sağılan sütü, hijyenik ortamda, sütmatikte vatandaşımıza sunuyoruz." diye konuştu. 

Aldıkları belgeyle 200 kilometreye kadar sütmatik kurabileceklerini dile getiren Arslan, ilk etapta Sorgun'daki sütmatik sayısını artıracaklarını, daha sonra da Yozgat merkez ve diğer ilçelere de bu sistemi kuracaklarını ifade etti. 

"Mahallemizde her saat taze süt var"

Sütmatiği kullanan Hasan Taşarslan, böyle bir sistemin mahallede olmasından memnuniyet duyduklarını söyleyerek, "Evden süt istediler, burada da sütmatik olduğunu biliyordum, gelip aldım. Projeden memnunuz, mahallemizde her saat taze süt var." ifadelerini kullandı.