Çiftçileri tehdit edip arazilerinin kullanım haklarını ele geçirdikleri iddiası ile gözaltına alınan 12 şüpheli arasındaki 3 kadın emniyette yapılan işlemlerin ardından 4’ü savcılıkta 5’i ise çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.

Çiftçileri dolandıran şüpheliler serbest bırakıldı

Adana’nın Yüreğir ve Karataş ilçesinde 22 Kasım’da gerçekleştirilen operasyonla tutuklanmış olan şüpheliler hakkında çiftçilerin arazilerini ele geçirip ekip biçmek, kullanım hakkını tehdit ve sahte evrak düzenlemek iddiaları ile gözaltına alınan 12 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Bir kısmı savcılıkta bir kısmı mahkemede serbest bırakıldı

Savcılık talimatı ile şüpheliler arasında bulun 3 kadın emniyetteki işlemlerin ardından serbest bırakıldı, 9 şüpheli sağlık kontrolü için Adana Adli Tıp Birimine gönderildi. Şüphelilerden bir tanesi kendilerini görüntülemek isteyen gazetecilere saldırmak istedi. Zanlıların bir kısmı savcılıkta bir kısmı çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı. Kamu görevlileri olduğu iddia edilen 5 firari için ise, savcılıkta soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

6 ay teknik takip gerçekleştirildi

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, merkez Yüreğir ve Karataş ilçelerinde bir grubun bazı çiftçilerin arazilerinin belirli süreli kullanım hakkını tehdit ve sahte evrakla ele geçirdiği iddiası üzerine soruşturma başlatılmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından 6 ay süreyle teknik takip gerçekleştirilmişti. Takibin ardından belirlenen şüpheliler yapılan eş zamanlı operasyonlarla gözaltına almı