Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Üretici ne yapsın ineği satmak istiyor alıcı yok, kestirmek istiyor kasaplar et almıyor. Yem desen çok pahalı alamıyor. Bu durum böyle giderse bundan sadece üretici değil 83 milyon insanda zarar görecektir.

Sütün fiyatının en z 3 TL olmalı. Üreticinin dayanacak gücü kalmadı. Son 6 ayın primleri Kasım ayında ödenirse üreticiye bir nebze can olur en azından yılsonuna kadar dayanabilir. Süt fiyatları 3 ayda bir revize edilmeli. İstikrarlı bir piyasa düzeninin sağlanması lazım. Üreticiler kooperatif çatısı altında birleştirilmeli.

Çiftçimizin en büyük sıkıntısı ürettiği sütü pazarlayamaması biz kooperatifler olarak üreticiyi mağdur etmemeye çalışıyoruz. Üreticimiz ile birlikte üretim birlikte pazarlamaya çalışıyoruz. Ülkemizin genç çiftçiye de ihtiyacı var. Çiftçiliğe gereken önem verilmeli gençlerimize bu sektöründe iyi bir kazanç kapısı olduğu aşılanmalı. Üretimimiz her gecen gün düşüyor. Bunun yanı sıra üreticimizin çok borcu var üreticilerimizin kazancı bankalara gidiyor” dedi.

Mahmut Eskiyörük “Tarımı yaşamadan tarımın sorunları çözülemez. İyi bir tarım politikasına ihtiyacımız var. Hangi ürünleri ne miktarda üretmeliyiz, hangi ürünlerde ne ölçüde ihtiyacımız var, hangi ürünlerin ihracatı daha fazla gibi konuların tek tek araştırılıp çiftçilerimize yol gösterilmesi gerekiyor. kooperatifler aracılığı ile üreticiler güvence altına alınmalı. Üretici artık sanayici ile sözleşme yapmamalı kooperatifler üretici adına sanayici ile sözleşme yapmalı böylece her iki tarafında hakları adil olarak korunmalı” şeklinde konuştu.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, tarımın geliştirilmesi için;

-Kooperatifleşme öncelikli devlet politikası olmalı

-Kooperatifçilik bakanlığı kurulmalı

-Okullara kooperatifçilik dersi konulmalı

-Kırsal kalkınmaya önem verilmeli

-Belediyelerin tarıma daha fazla önem vermesi gerekiyor

-İthalat politikasında vazgeçilmeli

Mahmut Eskiyörük “Devlet üreticiyi direk desteklememeli kooperatifleri destekleyerek üreticinin yanında olmalı kooperatifler her zaman denetlenmeli ve devletten aldığı destek ile üreticinin yanında olmalı. Bu sistemle gıdamızı korumuş ve kaynaklar doğru ve yerinde kullanırız. Devlet piyasalara anında müdahale etmeli çiftçiye para veren değil para kazandıran bir bakanlık lazım” ifadelerini kullandı.