Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteğine başvuruların 29 Mart Cuma, yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteğine başvuruların da 1 Nisan Pazartesi günü mesai bitiminde sona ereceği bildirildi.

Organik tarım desteği birinci kategori ürünlerde dekara 100 lira, ikinci kategori ürünlerde 70 lira, üçüncü kategori ürünlerde 30 lira, dördüncü kategori ürünlerde ise 10 lira olacak.

Organik tarım desteği ödemelerinin, organik tarım yapan, Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS) ve Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) 2018 üretim yılında kayıtlı, 2018 yılı hasadını gerçekleştirmiş, ürettiği ürüne sertifika düzenlenmiş ve destekleme tebliğine göre başvurusunu yapmış çiftçilere ödenecek.

Ne kadar destek ödenecek?

Üreticiler başvuruları bağlı oldukları Tarım ve Orman il/ilçe müdürlüklerine, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği için 29 Mart, yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği için 1 Nisan mesai bitimine kadar yapabilecekler.

İyi tarım uygulamaları desteğinin meyve ve sebzede bireysel sertifikasyona dekara 50 lira, grup sertifikasyonuna 40 lira olduğunu, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde desteğin ise bireysel sertifikasyonuna 100 lira, grup sertifikasyonuna 50 lira, çeltikte 10 lira, örtü altı üretimde 150 lira olarak ödeneceğini ifade etti.

Yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi destekleri kapsamında ise kilogram başına yağlık ayçiçeğinde 40 kuruş, kanolada 50 kuruş, soyada 60 kuruş, aspirde 55 kuruş ödenecek.