Çiftçi TV Medya Başkanı Tarık Çanak,  “pandemi döneminden sonra gıda güvenliğinin önemini sadece bizler değil, devlet bile farklı algılamaya başladı. Tarım sektörü için devletimizin gerekeni yapması gerekiyor. Bazı ürünlerde açıklanan fiyatlar üreticimizi memnun ediyor. Ancak et ve süt konusunu hala tam anlamıyla çözmüş durumda değiliz” ifadelerini kullandı.

Artan yem maliyetlerinin üretime yansımaları

Tarık Çanak, “Devlet tarafından verilen destekler daha üreticinin cebine girmeden girdi maliyetlerinin fiyatları artıyor. Örneğin, yem fiyatlarına destek yapılacağını duyan yem sanayicisi fiyatlarda artışa gidiyor. Burada tamamen sanayiciye yüklenmekte doğru değil baktığınızda Türkiye  %60 , %70 oranında ithalata bağımlı bir yem sanayisine sahip. Dövizin her saniye bu kadar yükseldiği bir durumda sanayicinin de işi zor. Çiftçinin maliyetleri göz önünde bulundurularak fiyatlar belirlenmeli.

Süt konseyinin yılda bir deva toplanacak olması yanlış. Üretici süt fiyatlarından memnun değil. Gerekli düzenleme yapılmıyorsa bile üreticinin girdi malikiyetlerinin düzenlenmesi lazım. Maalesef üretici her durumda mutsuz” ifadelerini kullandı.

Çiftçi TV Medya Başkanı Tarık Çanak, “Süt sektöründe bir borsa belirlenmeli, bir gider paketi yapılıp buradaki değişikler üzerinden süt fiyatları belirlenmeli böylelikle Ulusal Süt Konseyi’ne de ihtiyaç kalmaz. En azından insanların elinde bir parametre olur. Çiftçinin problemlilerini çözecek dinamik bir sürece ihtiyacımız var” dedi.