Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği’nin (TARMAKBİR) de üyesi olduğu The Agrievolution Alliance’ın çiftçilerle ilgili bir anket yaptı. Ankete Avrupa, Japonya, Brezilya, Rusya, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nden 195 çiftçi katıldı. Anket kapsamında Nisan – Mayıs ve Ekim – Kasım dönemleri değerlendirmeye alındı.

Tarım makineleri endüstrisinin geçmiş döneme göre alım satımların azaldığını belirten ankette, Türk Tarımı için de kaygı verici bazı verilere yer verildi.

En mutsuz çiftçi Türkiye’de

Anketteki verilere göre, tarımın kârlılığına dayalı olarak çiftçilerin en mutlu olduğu ülkenin Brezilya, en mutsuz ülkenin ise Türkiye olduğu ortaya çıktı. Türkiye’deki krediye kolay erişim koşullarının azalması bu mutsuzluğun önemli sebepleri arasında gösteriliyor.

Çiftçiler kredi almakta zorlanıyor

Rapora göre son 3 ayda Türkiye dışındaki ülkelerde krediye erişim büyük oranda sabit kaldı, Rusya’da ise kolaylaştı. Öte yandan Türkiye’deki krediye erişim koşulları faizlerin artması nedeniyle kötüleşti. Anket, çiftçiler için kredi almanın yüzde 100 oranın zorlaştığını ortaya koydu.

Cirolar beklentisi düşük

Türkiye’deki tarım makineleri sektöründe faaliyet gösteren katılımcıların yüzde 92’si önümüzdeki 6 ayda daha düşük bir ciro elde edeceğini düşünüyor. Kalan yüzde 8 ise ciroların aynı kalması beklentisinde. Katılımcıların yüzde 64’ü, cirolarının yüzde 21 ile 40 arasında değişeceğini düşünüyor. Yüzde 14’lük bir katılımcı ise cirodaki kaybın yüzde 40’tan daha yüksek olacağını düşünüyor.

İstihdam da azalacak

Türkiye’deki tarım makineleri sanayicilerinin yüzde 43’ü aynı istihdamla yola devam etmek istediğini ifade ederken, yüzde 57’si ise işgücünde bir azaltma planladığını söylüyor. Aynı soru geçici çalışanlar için durum daha vahim. Sanayicilerin yüzde 86’sı işgücünü azaltmayı planlıyor.