Tarım makineleri sektöründe 48 yıllık bir geçmişe sahip olan İlgi Tarım Makinaları'nın son 2,5 yılda önemli aşamalardan geçtiğinin altını çizen Genel Müdür Cafer Çalışkan, önce 15 Temmuz badiresini atlattıklarını son olarak da dünyada yaşanan global krizin Türkiye’deki yansımasını başarı ile geçtiklerini söyledi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında döviz kurunun ani yükselişinden sonra rotalarını ihracata yönelttiklerini belirten Cafer Çalışkan “Piyasaların ekonomik durgunluk nedeniyle daralması ihracat seçeneğine ağırlık verdik. Ekibimizin etkili çalışması neticesinde kısa sürede ihracat oranımızı yüzde 20’den yüzde 80’e çıkardık. Bunun yanı sıra bayi ağımızı muhafaza etmek ve durgunluğun etkilerinden en az şekilde etkilenmelerini sağlamak adına bayilerimize fazla malzeme almamalarını, ellerindeki ürünleri değerlendirip tahsilat ağırlık vermelerini önerdim Bu sayede yurtiçinde 55 bayisi olan 42 ülkeye ihracat yapan hatta Birleşmiş Milletlere tarım makinesi vermiş bir marka haline geldik” diye konuştu.

Uluslararası şirketlerine özgü üretim modeli uygulanıyor!

Kayyum atandıktan sonra firmayı ayağa kaldırmak ve kâr eden bir şirket haline getirmek için yaptıkları çalışmalardan bahseden Çalışkan “2,5 yıllık süreçte fabrikanın borçlarının tamamını ödedik. 20 bin metrekare alanda üretime hızla devam ediyoruz. Biz üretirken de paylaşmayı önemsiyoruz. Bu çerçevede üretim modeli olarak Avrupa ve uluslararası şirketlere özgü bir sistemi benimsedik. Fabrikamızda 70 kişi çalışmasına rağmen makine parçalarının pek çoğunu 500 kişilik bir ekiple fason sistemle üretiyoruz. Bu sayede kalitemiz artıyor, istihdam oluşmasına da katkı sağlıyoruz” dedi.

Dünyada bir ilk: 10 metrelik lazer

Yenilikçi bir firma yapısını şirket kültürüne yerleştirdiklerini dile getiren Çalışkan “Arge çalışmalarımız sayesinde firmamız pek çok ilke imza attı. Bunlardan en önemlisi pamuk ekiminde kullanılan ve dünyada bir ilk olan 10 metrelik lazeri üretmemiz. Bu üretim hem bizim için hem de ülkemiz için bir gurur kaynağıdır. Ayrıca Forza adında bir tarım makinesi geliştirdik. Bu makinemiz pulluğun yerine geçen bir tarım makinası. İtalyanlardan esinlenilerek tasarımı yapılan makine 3 makinenin işini bir defada yapıyor. Bu makineye olan ilgi o kadar büyük ki bayi önlerinde kuyruklar oluştu ve siparişleri yetiştirmeye çalıştık. Bu ürünümüz yurtdışında da en çok satılan ürünlerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.

Ekonomide Lale Devri sona erdi

Makro ekonomik gelişmeleri değerlendiren Çalışkan dünyada bir global krizin yaşandığına dikkat çekerek “Küresel bir para çekilmesi var. Bu çekilme bütün ülkeleri etkiliyor. Üzülerek söylüyorum ki bol para devri bitti. Bir başka deyişle Lale devri diye tabir edilen dönem hem Türkiye’de hem de dünyada bitti. Bu nedenle önerim herkesin ayağını yorganına göre uzatmasıdır. Firma olarak ülke içinde yaşanan ekonomik sıkıntıya ihracat ile çözüm ürettik ve bu daralmadan en az seviyede etkilenen firma olduk. Ayrıca bayilerimizi de bu dönemde yalnız bırakmadık hem makine desteği hem de nakit desteği olarak yardım ettik. Bayilerimizi bu zor günlerde desteklemek görevimizdir” dedi.

Döviz kurundaki düşüşü fiyatlara yansıttık!

Tarım makinelerini üretiminde en çok kullanılan hammaddenin saç ve profil olduğunu anımsatan Çalışkan “Döviz kuru yükseldiğinde hammadde fiyatları yüksek oranda zamlandı. Öte yandan döviz kurunun düşmesi ile birlikte hammadde fiyatları yüzde 40 geriledi. Biz de bu gerilemeyi makine fiyatlarımıza yansıttık. Firma olarak ekonomik vizyonumuz 2019 yılının 3. ve 4. çeyreğinde tarım makineleri sektöründe normale dönüş yaşanacak” dedi.

“Çiftçi üretirken birlik olmalı”

Çiftçilerin sıkıntılarını aşmak için birlik olmaları gerektiğinin elzem olduğunu söyleyen Çalışkan “Bir köy düşünün 10 bin hektar ekim alanı var. Bu alana 20 traktör ve 100 ekipman yeter. Ancak bir bakıyorsunuz, her evin önünde traktör var. Her evin önünde traktör olmaması lazım. Fransa’da bir çiftçi kooperatifinin geliri 5 milyon dolar. Bu kooperatifin uygulamasında her bölgede traktör ve ekipmanları var. Çiftçi cüzzi bir ücret karşılığında ekipmanı kullanıyor, işi bitince bir başka çiftçi ekipmanı kullanmaya başlıyor. Bizde bu uygulama maalesef yok. Çiftçilerimiz üretim maliyetlerini ancak bir araya gelerek en aza indirebilir” dedi.

Programın tamamını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.