Dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün yetiştirildiği Salihli Ovası’nda bağlardan kesilen üzümler, ovadaki kurutma alanlarına serilmeye başlandı. Üreticiler ise 12 lira üzerinde fiyat beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi.

Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Salihli Ovası’nda 100 bin dekar alanda kuru üzüm yetiştiriliyor. Kaliteli bir şekilde yetiştirilen üzümlerin birçoğu bandırılıp bir kısmı da naturel olarak kurutulmaktadır. Kurutulan üzümlerin birçoğu da ihracat edilmektedir” dedi.

Girdi maliyetleri yüzde 100 arttı

Geçen yıla göre çiftçinin girdi maliyetlerinin yüzde 100 arttığını dile getiren Yalvaç, “Çiftçimiz yetiştirdiği üzümünü daha iyi fiyata satıp, geçen yıldan artan maliyetleri kapatmak istiyor” dedi.

Durasıllı Mahallesinde çocukluktan beri baba mesleği çiftçilikle uğraştığını belirten üzüm üreticisi Süleyman Güney ise, “Geçen yıl üzüm hasadı sezonunda 7 liraya başladığımız fiyat, yıl sonunda 11 liraya kadar yükseldi. Ama çiftçilerimizin büyük bir bölümü 7-9 lira arasında üzümünü sattı. Bu yıl da fiyatların 12-13 lira bandında olmasını bekliyoruz. Çünkü maliyetlerimiz her geçen yıla göre artmaktadır. Eğer üretici üzümünü 12 liranın altında satarsa zarar eder.” dedi.

Rekolte yüksek değil”

Üretici Mehmet Ali Karabulut ise şunları söyledi: “Hükümetimizden de bizim gibi üreticilere destek olmalarını bekliyoruz. Geçen yıl itibari ile rekoltemiz çok düşüktü. Bu yıl çok yüksek olduğu vurgu yapılıyor. Beklendiği gibi üzümlerimizde rekolte yüksekliği yok. Biz üreticilerin girdi maliyetleri her geçen gün artarak karşımıza çıkıp çıkıp geliyor. Fakat biz yetiştirdiğimiz üründe bu fiyat artışını kesinlikle yaşayamıyoruz. Daha da aksine bazen geri gidiyor, bazen ileri gidiyor. Fiyat konusunda kesinlikle bir istikrar yok. Üretici olarak üzümümüzle ilgili bir istikrar olmasını büyüklerimizden talep ediyoruz. Bu sezon üzüm fiyat iyi olmasını temenni ediyorum, bu sayede üreticimizin de yüzü güler.”