Aksaray'da et ve ve süt üreticileri meydana çıktı. Et ithalatını, tarım ve hayvancılık girdilerine son aylarda gelen zamlarla sıkıntı yaşadıklarını dile getiren üreticiler, Tarım Platformu ile birlikte meydanda toplanıp yetkililerden yardım istedi.

Burada bir açıklama yapan Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, "Son günlerde yaşadığımız malum süreçten dolayı şu an itibariyle hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üretici, çiftçi kardeşlerimiz yem maliyetinin artmasıyla, mazot, gübre fiyatlarının yükselmesiyle Türkiye’deki konjonktürden dolayı ham madde girdilerinin de yükselmesiyle hayvancılığın yapılamaz haline geldiğini, acı çektiğimizi söylemek üzere burada toplandık” dedi.

“Canımız yandı”

Üreticilerin inadına üretip, inadına hayvancılık sloganıyla hareket ettiğini dile getiren Özkök, “Çiftçilerimiz bu işi yapmaya kararlılar. Fakat yaşamış olduğumuz ithalat baskısıyla şu an itibariyle çok zor durumda hayvancılık ve tarım yapmaktayız. Acilen dışarıdan gelen canlı hayvan ithalatına, et ithalatına son diyoruz. Canımız yandı. İthalata hayır. Biz kendi kendimize yeteriz. Bakanım, yetkililer, iç üretimimizde Türkiye'yi besleriz diyoruz” dedi.

“Bir ay içinde 900 hayvan kesime gitti"

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan ise “Buradaki amaç, süt üreticilerimizin gerçekten çok mağdur olduğu, süt ineklerinin yavaş yavaş kesime gittiği bir gerçek. Aksaray’da 1 ay içinde 900 tane anaç sığırımız kesilmiştir. Bu hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bunun sebebi ise yem fiyatları gibi girdilerin artması. Burada bizim devletimizden istediğimiz şey, devletimizin fırsatçılara meydan vermemesi, fırsatçıların önünü kesmesi. Burada biz üretmek için varız, sonuna kadar da üretmek için varız.” şekline konuştu.

Yapılan açıklamaya Tarım Platformu adı altında Aksaray Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Kasaplar Odası, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, üreticiler ve çiftçiler katıldı.