Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde patates hasadı başladı. Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, ilçede yazlık patates hasadının başladığını ifade ederken son yıllarda Nevşehir’de patates üretiminin çiftçilerin borçları nedeniyle azaldığını söyledi.

Üretim yüzde 6’ya geriledi

2000’li yılların başına kadar Nevşehir’de Türkiye patates üretiminin yüzde 21’nin karşılandığına dikkat çeken Korkmaz, “2019 yılı itibariyle bu oran yüzde 6’ya kadar geriledi. Üreticinin Tarım Kredi ve Ziraat Bankası’na olan borçları, geçen yıl hariç son 3 yıldır ürünün para etmemesi ve üreticinin borçlarını ödeyememesi nedeniyle ekim alanları daraldı. Bu nedenle üretici diğer borçlarının yanı sıra elektrik borcunu dahi ödeyemedi ve şu anda üretici sıkıntıda.

Köyde günde 15 ton söküm yapılıyor

Başdere Köy Muhtarı Bünyamin Uluçay ise "Köyümüzün yavaş mevkiinde yazlık patateslerimizin sökümündeyiz, bu patateslerimiz iç piyasaya ve ihracata gidiyor" derken patates üreticisi Fatih Eren’de açıklamasında, “Sabah 6 gibi sökmeye başlıyoruz hava kararıncaya kadar 15 ton patates hazırlıyoruz. İşçi arkadaşlar sabahın erken saatlerinde tarlaya gelerek dolumunu yapıyorlar” şeklinde konuştu.