Çiftçiler ve fabrikacıların aynı masada oturması gerektiğine dikkat çeken Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, “Çiftçiler paralarını hangi tarihlerde alacağını bilmek istiyorlar. Aslında baktığımız zaman sanayici açısından da karşılıklı taahhüt olayı çok daha iyi olacaktır. Fabrikalar taahhüt alırken kendini garanti altına almak istiyor, ama çiftçilerimin hiçbir garantisi olmuyor. Fabrikalar ve çiftçiler aynı masada buluşup, hukukçular eliyle karşılıklı olarak sözleşme yapabilir. Bir Ziraat Odası Başkanı olarak çiftçilerimin boş senetlere imza atmalarını istemiyorum. Ne çiftçiler ne de fabrikalarımız yani iki tarafta mağdur olmamalıdır” diye konuştu.

“Maliyetler aldı başın gitti”

Çiftçilerin girdi maliyetlerinin yüzde 80 oranında yükseldiğine dikkat çeken Başkan Erdem, “Geçen yıl dekara 2 bin 500 TL maliyetimiz var iken, bu yıl 4 bin 300 TL oldu. Maliyet artışı nerdeyse yüzde yüze yaklaşırken domates fiyatlarının yükselişi çok altta kalıyor. Bu da bizim direncimizi düşürüyor. Çiftçi ekim yapmaktan soğuyor. Az ekildiğinde de fabrikalar yüksek fiyata almak zorunda kalıyor. Bu seferde fiyatlar salçaya yansıyor. Bu işte doğrunun bulunması, çiftçiye verilecek olan fiyatın çiftçiyi kurtarması ve fabrikayı da tatmin etmesi gerekiyor. Bu yüzden aynı masada oturulması gereklidir. Biz Ziraat Odası olarak masada oturmaya hazırız. Tarım ürünlerinden fiyat artışlarına dikkat edenler, ithal gübreye, ithal ilaca ve ithal tohuma da dikkat etmelidirler“ dedi.

“İthalat cümlesi rahatsız ediyor”

İthal salça konusuna da işaret eden Erdem, “Türkiye’de fabrikalarımızda yeterli salça var. Sadece birkaç firma elinde salça olmadığı için ithal etmek için yaygara koparıyor. 149 bin ton salça ihraç eden ülke olarak ‘Salça ithal edeceğiz’ cümlesi bizi rahatsız ediyor” şeklinde konuştu.