Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde İlçe Ziraat Odası tarafından "Çiftçiye İndirimli Mazot" projesi çalışmalarında sona gelindiği bildirildi.

Kırkağaç'ta 215 bin dekar arazide yılda ortalama 4 milyon 300 bin litre mazot tüketildiği bunun için 24 milyon TL bedel ödendiği belirlenirken, projenin hayata geçirilmesi durumunda ilçe çiftçilerinin yılda 1 milyon 225 bin lira mazot tasarrufu yapması planlanıyor.

Projenin işleyişi nasıl olacak?

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı “İlçemizde faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarına birer teklif mektubu götüreceğiz. Bu teklif mektuplarında en çok indirimi veren akaryakıt istasyonuyla sözleşme yapacağız. Biz de tüm çiftçilerimizi bu akaryakıt istasyonuna yönlendireceğiz. Bu sayede Kırkağaçlı çiftçilerin bir üretim sezonunda ceplerinde 1 milyon 225 bin TL para kalacak. Eğer bunu başarabilirsek bu projenin diğer Ziraat Odalarına da örnek olacağını düşünüyorum” diye konuştu

Ucuz mazotu nasıl karşıladılar?

45 yıldır Kırkağaç’ta çiftçilikle uğraştığını söyleyen Tahsin Çakır, "Bu proje sayesinde çiftçiler artık ucuz mazot alacaklar” derken, Kırkağaç’ta akaryakıt istasyonu işletmecilerinden olan Fatih Tarhan ise “Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığının aldığı bu karar ile çiftçiler daha uygun şartlarda mazot alacaklar. Biz de akaryakıt istasyonları olarak bu durumdan çok memnunuz. Maddi yönden rahatlayacağız. Çiftçilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.