Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

“İstanbul çöl gibiydi, biz ağaçlandırdık”

Türkiye'de çevrenin korunmasına en büyük yatırımları biz yaptık. Gördüğünüz gibi teröristler boş durmuyor. Baktılar ki insanları öldürmekle başarılı olamıyorlar... Bu defa her canlı gibi sessiz, masum ağaçlarımızı yakmaya başladılar. Bir insan gibi ağaçlar da bizim için bir canlıdır, aynı şekilde değerlidir.

Teröristler benzin dökerek Hatay'ın ilçelerinde ormanlarımızı yaktılar. Millî parkların sayısını 45'e, tabiat parkların sayısını 249'a, olmayan şehir ormanlarının sayısını 136'ya, BAL ormanlarının sayısını da 558'e yükselttik.

Bugüne kadar 77 ilimizde 50 milyon metrekareyi bulan 270 adet millet bahçesinin yapımına başladık. Bunların 35 tanesini milletimizin hizmetine sunduk. Diğerlerinin çalışmaları sürüyor.

Çiftçilerimize 11 ayda 17,1 milyar liralık tarımsal destek verdik. Bazı ürünlerde spekülatörlerin stok yaparak fiyatları yükselttiklerinde ithalat yolunu açıyoruz. Bu tür stokçuluk faaliyetlerine elbette göz yumamayız.

Salgın döneminde tüm ülkeler gıda ürünlerinde ihtiyatlı bir gümrük politikası yürütürken Türkiye'nin de bunun dışında kalması beklenemez. Yine bazıları Türkiye'nin tohumda dışarıya bağımlı olduğunu öne sürüyor. Bizim sadece geçen yılki tohum ihracatımız 155 milyon doları buluyor.

Amacımız yenilenebilir enerjinin her alanında dünyada ilk sıralara yerleşmek. Gerçek çevrecilik işte budur Bay Kemal. Bunları da öğren.

Aziz milletime sesleniyorum; geçen yılki sertifikalı tohum üretimimizde 1 milyon 134 milyon tonla bizden önceki döneme göre 8 kat artmıştır.

Evsel atıkların geri kazanımı konusunda yaptığımız çalışmalarda yüzde 35'lik seviyeye ulaştık.

100 bin kişiye istihdam sağlayacak, yılda 20 milyar TL ekonomik kazanç sağlayacak geri dönüşüm sistemi kurmayı amaçlıyoruz.

Henüz geri dönüşüm tesisleri konusunda yüzde 13 seviyesinde olmamıza rağmen yıllık 35 milyar lirayı bulan ekonomik hacim oluşmuştur.

Sıfır atık projemiz yaygınlaştıkça, plastik atık kirliliğinin azaldığını görüyoruz.