Bilindiği üzere Dünya genelinde ve Türkiye de yaşanan korona virüs salgını nedeniyle ne yazık ki hayat felç oldu.

Bilimsel tanıya göre korona virüs bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha etkilidir. Bu bilimsel tanı oldukça önemli bir tesbit hükmündedir. Bir diğer ifadeyle Türkiye ve diğer Ulus devletlerinin tarımsal arazilerinde kullanılan kimyasal gübrelerden elde edilen kimyasal besin maddeleri sofralarda tüketiliyor ve bu besin maddeleri de bağışıklık sistemlerini doğal olarak bozuyor, ölümcül etkilere yol açıyor ve pek çok hastalıkları da beraberinde tetikliyor.

Bu dezavantajı avantaja çevirmek mümkün mü? Elbette mümkün, eğer Türkiye bu zamana kadar ki yanlış tarım politikasını ivedilikle gözden geçirir, bu alanda ki hatalarından vazgeçer ve kendi halkının bağışıklık sisteminin güçlü olması için organik/doğal tarım hayata geçirilir, tarımsal alan da organik gübre kullanılırsa, bu dezavantajı avantaja çevirmesi elbette mümkündür.

 Tarımsal alandan elde edilen Gıda güvenliği yüksek organik besin maddelerinin sofralarda tüketilmesinin zaruri olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye’de solucan gübre üreticileri, olarak ülkemizde tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan bütün sorunları, yanlış uygulamaları, mağduriyetleri gidermek ve Ülkemizin bu alanda ki sorunlarına çözüm üretebilmek için tarım ve hayvancılık istişare/bilim kurulu platformu'nu oluşturduk. Bu platform da akademisyenlerimiz, STK yöneticilerimiz, Avukat, Sosyolog, Araştırmacı/Gazeteci/Yazarlarımız, İş adamları ve üreticilerimiz bulunmaktadır.

Tarım ve hayvancılık istişare/bilim kurulu platformu tamamen Türkiye konjenktörün de tarım ve hayvancılık alanında yaşanmış ve yaşanmakta olan mevcut sorunları kendisine dert edinmiştir.

Yakın tarihimize kadar dünyaya tarım ihraç eden yedi ülkeden birisi iken ne yazık ki şimdi tarım ithal eden ülkeler arasındayız. Bu durum hakikaten ülkemiz adına esef verici bir durumdur. Kurulumuz bu olumsuzluğa bir çare bulmak, ülkemizi tarım ve hayvancılık alanında layık olduğu yere kavuşturmak için çiftçilerimizin bütün sorunlarını uzman bir bakış açısıyla ele alarak ve bilimsel/akademik çözümler üreterek elde ettiği sonuçları hem kamuoyuyla hem de devlet yetkilileriyle paylaşmayı amaçlamaktadır.

Konuya duyarlı çiftçilerimizi, STK Başkanlarını ve akademisyenlerimizin natureltarim@gmail.com adresinden bu platforma katılmaları için davet ediyoruz.

Biz platform olarak bu ülkede tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunların çözümlerini hükümet yetkililerine ve kamuoyuna iletmek için el ele vererek güçlü bir sivil inisiyatif oluşturmanın acil bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz.

Detaylı bilgi için, Tarım ve Hayvancılık İstişare/Bilim Kurulu Platform Başkanı Tuncay Albayrak…