Yaklaşık 6 milyon 393 bin 49 dekar alanda hububat tarımının yapıldığı kentte, ülke buğdayının yüzde 9'u, mercimeğin yüzde 36'sı, arpanın ise yaklaşık yüzde 15'i üretiliyor. Ekim ayının sonlarında yılın ilk yağışlarının düşmesiyle çiftçiler, yumuşayan ve nemlenen topraklarını ekmek için tatlı bir telaş yaşıyor. Tarlalarını çeşitli işlemlerden geçirip hazırlayan çiftçiler, tohum ve gübreyi traktörün arkasına bağladıkları mibzerler vasıtasıyla ekiyor.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, geçen yıl yağışların az olmasıyla birlikte kurak bir yıl geçtiğini belirterek, bu yıl yağışların erken düşmesinin çiftçileri memnun ettiğini söyledi. Son günlerde çiftçileri tohum ekme telaşı sardığını dile getiren Eyyüpoğlu, GAP çiftçisinin gelecek yıldan çok umutlu olduğunu ifade etti.

Girdiler yüksek çiftçi zorlanıyor

Tarımda girdilerin yüksek olduğunu belirten Eyyüpoğlu, “Çiftçilerimizin en büyük sıkıntısı tarımda girdilerin çok olması gübre, ilaç, mazot fiyatlarının yüksek olması, çiftçilerimizi zor durumda bırakıyor" dedi.

Yağışlar pamuk üreticisini üzdü

Bölgede pamuk hasadının devam ettiğini anlatan Eyyüpoğlu, şöyle konuştu: "Türkiye'de yetişen pamuğun yüzde 46'sı Şanlıurfa'da yetişiyor. Pamuk hasadımız hala bir çok yerde devam ediyor, Yağışların erken olması pamuk üreticilerimizi zarara uğrattı. Tonlarca pamuk tarlada ıslandı.Yağmurun etkilediği pamuk benekli olur. Bu da pamuk kalitesini ve fiyatını düşüyor. Yetkililerden istediğimiz zarar gören çiftçilerimize destek çıkılması. Bunun yanında yarım kalan projelerin ve kanaletlerin bir an önce tamamlanması, bölge çiftçilerimizi daha da rahatlatacak. Sulama projelerinin tamamlanmasıyla Şanlıurfalı çiftçiler, Türkiye'yi doyurmaya aday. İstediğimiz Hilvan, Siverek ve Viranşehir ilçeleriyle bazı merkez mahallelerin sulama projelerinin bir an önce tamamlanmasıdır."

Harran Ovası’nda ekim başladı

Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz da geçen yıl düzensiz yağışlar nedeniyle bölgede birçok ekili alanın zarar gördüğünü, bu yıl yağışların düzenli başladığını bunun da çiftçileri memnun ettiğini söyledi. Harran Ovası'nda ekimlerin başladığını dile getiren Özyavuz "Şu anda kuru tarım yapan çiftçilerimiz, tohumlarını ekmeye başladı. Önümüzdeki günlerde de yağışlar devam ederse tohumlar erken yeşermeye başlar. Malum geçen yıl kurak geçti inşallah bu yıl iyi olacak."

Verimin yüksek olacağından umutluyuz

Göktepe Mahallesi'nde çiftçilik yapan Recep Demir ise yağmurların erken olmasıyla bu yıl tohum ekimine de erken başladıklarını söyledi. Verimli bir yıl beklediklerin dile getiren Demir, şunları kaydetti: "Yağışlar bu yıl erken geldi. Geçen yıl yağışlar iyi değildi. Yaklaşık 100 dönümlük alana buğday ekiyorum. İnşallah verimli bir yıl olur. Geçen yıl kuru tarımın yapıldığı yerlerde buğday, mercimek ve arpa verimi çok düşüktü. Pamukta ise kurt hastalığı çıktı. Bu da çiftçileri zarara uğrattı. Tohumlarımızı ekmeye başladık, inşallah gelecek yıl çiftçiler için daha güzel ve verimli bir yıl olur. 2019 yılından çok umutluyuz."