Piyasada artan gübre fiyatlarını fırsata çevirmeye çalışan kötü niyetli kişilere karşı üreticiler uyarıldı. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya sahte ve taklit ürünlerin piyasaya sürülebileceğini vurgulayarak “Bu işi meslek haline getirmiş kişiler her yıl bir bölgeyi hedef seçerek çiftçilerimizin canını yakmaktadırlar. Geçmiş yıllarda da yaşanılan bu ve buna benzer olaylarda üretici firmalar tarafından yetkilendirilmemiş dağıtıcıların sahte gübre, ilaç ve tohum gibi girdileri çiftçimizin ayağına kadar götürüp sattıkları görülmüştür” diye konuştu.

Gerçeği ile ayırt edilemiyor

Sahte gübreleri orijinal gübrelerden ayırt etmenin mümkün olmadığını belirten İsmail Kaya, “Sahte gübre üretiminde genellikle çok ucuz olan tuz, alçı, kum gibi malzemeler kullanılmaktadır. Taklit gübreleri ambalaj, etkilet ve fiziksel görünümleri itibariyle orijinal gübrelerden ayırt etmek mümkün olmamaktadır. Bu gübrelerin analiz sonucunda etiket bilgileriyle uyumlu bitki besin elementleri bulunmamakta, hatta gübre içerisinde hiçbir besin elementi bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

Sahte gübre toprağı öldürüyor

Sahte gübrelerin kullanılması sonucu telafisi güç ve imkansız sonuçların ortaya çıktığını dile getiren İsmail Kaya “İçindeki tuz, toprağı çoraklaştırdığı için verdiği zarar yıllarca sürmektedir. Özellikle ekimle birlikte kullanılan DAP (18.46.0) - 20.20.0 - 20.20.0+Zn vb. kompoze gübrelerin tam kullanım zamanı olduğundan çiftçilerimizin sahtekârların oyununa gelmemeleri için gübrelerini Tarım ve Orman İl Müdürlüklerince izin verilen “Gübre Dağıtıcılık Belgesi” olan güvenilir satış noktalarından temin etmeleri gerekmektedir. Ayrıca bayiden sattığı ürünle ilgili bakanlık tarafından tescil belgesi ve üretici firmanın lisans belgesi olup olmadığı sorularak kontrol edilmelidir. Üreticilerimizin şüphelendikleri durumlarda Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine veya kolluk kuvvetlerine şikâyette bulunmaları oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesinde büyük önem taşımaktadır" dedi.