Türkiye’nin pek çok bölgesinden Tarım Kredi’nin çiftçiye yüzde 33 ile kredi verdiğine ilişkin şikayetler geliyor. Bu şikayetlerden biri de İzmir’in Tire ilçesinde çiftçilik yapan Mustafa Türkoğlu’ndan geldi. Derdini anlatmak için video çekip bize gönderen Türkoğlu bakın neler söyledi.

“İlk faiz oranı yüzde 5”

"Tarım Kredi Kooperatifi’nden mazot, gübre ve hayvansal girdileri karşılamak için kredi kullandık. Krediyi aldığımızda faiz oranının yüzde 5 olduğunu söylediler. Faizlerle ilgili evrak verin dediğimizde 1 yıl boyunca sadece borcumuzu yatırdığımız halde kurumdan evrak verilmedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Tire ilçesini ziyareti sırasında da konuyu kendisine anlattım ve bu sayede evrakları alabildim. Yatırdığım 22 bin liralık borca karşılık 6 bin 550 lirasına ilişkin belge verdiler. Geri kalan borcun faizi ve kesintilerinin ne olduğu yine belli değil!"

“Yapılandırma faizi neden uygulanmıyor”

"Verilmeyen evrakların içinde 2018 yılında sel felaketine uğrayan çiftçilere yapılandırma faaliyeti ile ilgili bakanlar kurulundan bir karar çıktı. Bu karara göre borcumuzun yüzde 3 oranı üzerinden yapılandırılması gerekiyordu ancak Tarım Kredi bu kararı tanımıyor. Bizlere yüzde 33 üzerinden sözleşme imzalatarak ve günlük değişken faizle elimizden taahhütname alarak, bunun içine görev zararı, bina yıpranma payı ve bağış şeklinde kesintiler yaparak borçlandırıyor.

Bu konuda mağduruz. Yüzde 35 – 40 faizle biz bu şartlar altında nasıl çiftçilik yapalım? Tarım Kredi neden bakanlar kurulu kararını tanımıyor. Kurum bizden neden yüzde 33 faiz alıyor?"

Haberin videosunu yukarıdaki pencereden izleyebilirsiniz.