Ayçiçek, kanola ve pamuk gibi bitkileri kapsayan yağlı tohum desteğinin ödemesini bekleyen çiftçiler faturalarını İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne teslim etmelerine rağmen sisteme giriş yapılmadığını, bu nedenle icmallerin de askıya çıkmadığını söylüyor.

Özellikle Trakya’da ayçiçeği ekim hazırlığına başlayan çiftçiler desteklerin ödenip ödenmeyeceğine dair bir açıklamanın da yapılmamasından şikayetçi. Sosyal medya üzerinden mesajlarla bize ulaşan pek çok çiftçimiz, bu konuda bir açıklama yapılmasını ve ödeme tarihinin netleşmesini istediklerini dile getirdiler. 

Hatırlanacağı üzere hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçmiş dönemden ödenmemiş tarımsal desteğin kalmayacağını ve bütün desteklerin mart sonuna kadar ödeneceği yönünde beyanatlar vermişti. Ancak halen faturaların sisteme girişinin yapılmaması nedeniyle icmallerin çıkmaması, dolayısıyla ödemelerin de yapılmayacağı çiftçileri endişelendiriyor.

Çiftçiler ödemenin yapılmasını bekliyor

Konuyla ilgili ciftcidenhaber.com’a bilgi veren Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, çiftçilerin dört gözle destekleri beklediklerini dile getirerek “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde sistem kapalı olduğu için sattığımız ürünlerin faturaları sisteme girilmedi. Haliyle sistem kapalı olduğu için icmaller de çıkmıyor. İcmal askı süresi de 10 gün. Bakanımız desteklerin Mart ayı sonuna kadar ödeneceğini söyledi ama çiftçimiz bu konuda endişeli” dedi.

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan ise satışını yaptıkları ürünlerin faturalarını Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne teslim ettiklerini belirterek “Ancak halen sisteme giriş yapılmadı. Bu nedenle icmaller de çıkmıyor. Çiftçiler şu anda ayçiçeği ekim hazırlıklarına başladı. Desteğin tam sırası, gübre mazot gibi girdilerimizi karşılamak için bu desteğe ihtiyacımız var” diye konuştu.