Aydın Ziraat Odaları il koordinasyon kurulu toplantısı, bu ay Söke’de yapıldı. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem de katıldı.

Kurul toplantısından geçtiğimiz hafta yaşanan yağışlar nedeniyle Efeler, Koçarlı, İncirliova ve Germencik ilçelerinde meydana gelen afetin zararlarının karşılanması ve pamuk primlerinin ödenmeyen yüzde 30’luk kısmı oldu.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Özellikle pamuk, mısır, tütün, domates, kiraz, kestane ve zeytinde hasarımız var. Konuyla ilgili raporlarımız hazır. Aydın’daki ziraat odaları olarak zarar gören çiftçilerimizin yanındayız. Gereken her türlü girişimlerimiz yapılıyor. Çiftçilerimiz bu konuda tereddütte düşmesinler” dedi.

“Pirimler hemen ödensin”

Bu yıl ilk kez destekleme ödemelerinin parça parça ödendiğini ve çiftçilerin zor durumda kaldığını belirten Kendirlioğlu; “Pamuk primlerinin kalan kısmının bir an önce ödenmesini talep ediyoruz. Bayram öncesi yüzde 70’lik kısmı ödenen pirim ödemelerinin kalan yüzde 30’luk kısmının da Aydınlı çiftçinin yaşadığı dolu afeti göz önünde bulundurularak biran önce yapılmasını istiyoruz. Özellikle Söke’deki çiftçi arkadaşlarımız ödeme haberini dört gözle bekliyor. Çiftçimiz pamuğun masrafının yüzde 70’lik kısmını şu ana kadar yaptı. Bu afet sonrası çiftçimiz yeniden başa döndü. Ayrıca önümüzdeki yılın pamuk destekleme miktarlarının da açıklanması gerekir” dedi.