Edirne Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, fiyatların maliyetin altında olması nedeniyle çiftçinin ürününü satamadığını dile getirerek “Gelecek yıl başta buğday olmak üzere hububat ve diğer bitkisel ürünlerde üretimi azalırsa bunun en büyük nedeni çiftçinin ekim yapmaması, asıl büyük felaket çiftçinin üretimden kaçması olacaktır” diye konuştuk.  

Çeltik neden para etmiyor?

Türkiye’de kişi başı 7-8 kilo pirinç tüketildiğini, pirinç ihtiyacının yüzde 30’nun ithal edildiğini hatırlatan Başkan Ömer Ergin Edirne, “Edirne, çeltik üretiminin yüzde 60’ını tek başına karşılamakta. Çeltik, pirinç haline gelene kadar ciddi anlamda akaryakıt, gübre ve iş gücü kullanılıyor. Bizim hesaplamalarımıza göre 2018 yılında çeltiğin maliyeti dekara maliyeti 2 bin 300 lira. Üretici alın terinin karşılığını almak ister. Hasat bitti ancak fiyat o kadar düştü ki! Tonu 550 dolara ithal edilen çeltiğin fiyatı kilosu 3,5 lira olması gerekirken 2 liraya geriledi. Hatta üreticiler 1,90 liraya çeltik satmak zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

TMO neden müdahale etmiyor?

Çiftçinin kara gün dostu olan TMO’nun bir an önce devreye girmesini istediklerini vurgulayan Ömer Ergin, “Eğer TMO piyasaya müdahale etmezse önümüzdeki sene çeltik üreticisi için çok zor olacak. TMO fiyatlar yukarı gittiğinde nasıl üreticiyi koruyorsa, aşağı gittiğinde üreticiyi de korumalı. Üreticinin elinde mal kalmadığında fiyat açıklamanın da bir anlamı yok. Eğer çiftçi maliyetinin altında çeltiği satarsa gelecek yıl çeltik ekemeyecek, daha fazla ithalat yapılacak demektir” dedi.

Çiftçilerin borç batağı içinde olduğunu belirten Ergin “Devletimiz erteleme yapsa da borçlarımız ödenmeyecek seviyelere geldi. Talebimiz şudur, borç faizlerinin hafifletilerek ve ödeme süresinin 3-5 yıla yayılmasını istiyoruz” diye sözlerine ekledi.