Diyarbakır’da buğday hasadı bitmek üzere ama çiftçi hasattan umduğunu bulamadı. Aşırı yağışlarla birlikte hasattan yüksek rekolte bekleniyordu. Yağışların aniden kesilmesi ve sıcakların bastırması nedeniyle buğday, arpa ve mercimeğin habbesinin olgunlaşmadan yanmasına sebep oldu. Çiftçiler hasadın masraflarını karşılamadığını söyledi.

“100 ton geleceği yerde 25-30 ton verim alabildik”

Hem çiftçi hem de buğday pazarında esnaf olan Medeni Kaya, beklentilerini bulamadıklarını söyledi. Kaya, “Bu sene yağışlar çoktu. Yağışların çok olması ve son zamanlarda yağışların kesilmesi ve aniden sıcakların basması verimi yüzde 60-70 etkiledi. Mesela bu sene 100 ton geleceği yerde 25-30 ton verim alabildik” diye konuştu.

Çiftçi ofis yerine tüccarı seçti

Kaya, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fiyatını düşük bulan üreticilerin ofise mal vermediğini hatırlatarak “Çiftçiler ofis yerine tüccarı tercih etti. Fiyatlar ise piyasada ekmeklik buğdayın, 1,10 lira - 1,30 lira. Sert buğday 1,40 - 1,70 lira kadar da çıktı. Şuanda o da biraz duraklama yapmış. Arpa da 1,20 lira. Çiftçiler hepsi zarardadır. Bu verdiği parayı, yaptığı masrafını alamadı. Bu sene yağışın çok olması, sonradan da bir birden kesilmesi ve sıcaklığın basması buğdayın habbesinin yetişmemesine neden oldu. Habbesi yetişmediği için verim az oldu” diye konuştu.