Samsun’un Bafra ilçesinde elektrik sayaçlarının her ay okunmasından dolayı mağduriyet yaşayan üreticilere bir çözüm önerisi getirildi.

Borçlarını ödeyemediği için elektriklerinin kesilmesiyle ürünlerini sulayamayan üreticilerin sorunlarına çözüm bulmak için Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, beraberinde 10 kırsal mahalle muhtarı ile birlikte elektrik dağıtım firmasını ziyaret ederek sorunları dile getirdi.

Ziyaret hakkında bilgi veren Tosuner, “Üreticilerimiz daha önceki yıllarda tarımsal sulama abonelikleri faturalarını harman sonunda ödemekteydi yani kasım ayında. Şimdi ise elektrik firması her ay faturaların ödenmesini istiyor. Çiftçilerimiz elindeki parayı mazot, gübre ve ilaçlama da kullanmak zorunda. Faturalarını her ay ödeyemeyen çiftçilerimizin elektrikleri kesiliyor, sulama yapamıyor ve mağduriyet yaşıyor” dedi.

Ödeme hasattan sonra yapılacak!

Elektriği kesilen çiftçilerin sulama yapamadığı için tek ürün ektiğine dikkat çeken Tosuner, “Yaptığımız görüşmede borcu olan çiftçilerimiz toplam borçlarının yarısını ödemek şartıyla, yine sayaçlar her ay okunacak, gelecek faturalar 11’inci, 12‘nci aya kadar bekletilecek. Çiftçilerimiz ürünlerini hasat etikten sonra 11'inci, 12‘nci ayda borçların tamamını ödenmesi şartıyla teklifimize olumlu cevap aldık. Mağduriyet yaşayan çiftçilerimizin elektrik firması Bafra şefliği ile görüşmeleri gerekiyor" dedi.