Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, üreticilerin en çok duyduğu ihtiyacın finans olduğunu belirterek, pamuk çiftçisinin dört gözle primlerinin yatmasını beklediğini söyledi.

Başkan Kendirlioğlu yaptığı açıklamada, “Pamuk primleri geçen sene Mart ayında dağıtılmıştı. Bu konuda çiftçilerimizin yoğun bir beklentisi vardı. Normal şartlarda bizim primlerimiz Mayıs ayının sunu, Haziran ayının başı gibi dağıtılıyordu. Geçen sene böyle bir dağıtım yapılınca, bu sene yine çiftçilerimizde bu konuyla ilgili büyük bir beklenti oluştu. Pamuk çiftçimiz şu anda arazilerine tarlalarına indi, yoğun şekilde çalışılıyor. Tabi çalışmak demek, akaryakıt, tohum, gübre demek. Bunlarda sonuç itibariyle para demek. Çiftçimizin şu anda en çok ihtiyaç duyduğu finans. Bu para da nereden gelecek, pamuk primlerinden gelecek. Aydın çiftçimiz şu anda dört gözle pamuk primini bekliyor. Bu konuda biz yetkililere, gerek Aydın Milletvekillerimize gerekse Ziraat Odası Birliğimize durumu izah ettik. Önümüzdeki günlerde bu çok önemli konuyu yetkililerimize aktarmaya gideceğiz” dedi.

“Gübre fiyatlarındaki artış üretimi olumsuz yönde etkiler”

Gübrenin bir torbasının geçen sene fiyatının 50 -60 TL arasındayken, bu sene 100-135 TL arasında olduğunu ifade eden Kendirlioğlu, “Yaklaşık yüzde 80 ile yüzde 110 arasında gübrede artış kaydedilmiş. Çiftçilerimiz bu pahalılıkta gübreyi atmazlarsa, bundan imtina ederlerse önümüzdeki 5-6 ay sonra bunun acısını biz üretim ve kalite anlamında çekeriz. Bizim endişemiz bu yöndedir. Bu konuyla ilgili en kısa zamanda bir çalışma yapılması gerekir. Gübre fiyatlarının aşağıya doğru çekilmesi ile ilgili çalışmaların derhal başlatılması gerekir, yoksa yarın geç olabilir. Onun için pamuk primlerini çok önemsiyoruz. Son bir hafta on gün içerisinde akaryakıta 30 kuruş civarında zam geldi. Bugün bir depo traktör tahminen söylüyorum, bin lira civarında doluyor ve 8-10 saatte bitiyor. Şu anda tedarikçilerimiz var, Tarım Kredi, Tariş var. Bu fiyatlara artık kredide yetmez oldu. Çiftçinin kendi anlamında kullandığı o fiyatlarda yetmez oldu” diye konuştu.