Yıllardır bölgelerinde hizmet veren özel bir firmaya ürünlerini teslim eden çiftçi 1 yıldır ödemelerini alamıyor. Çiftlerin Avukatı Hanife Gökmen Kara firma sahipleri hakkında yasak süreç başlattıklarını ve konuyla ilgili destek beklediklerini söyledi.

" Firma tarafından planlandığını düşünüyoruz"

Avukat Kara,“Çiftçilerimizin ürünlerini teslim ettiklerine dair ellerine şirket tarafından verilmiş müstahsil makbuzları var. Çiftçi ödemesini beklerken yaptığımız tapu araştırmasına göre şirkete üzerine kayıtlı olan taşınır taşınmaz tüm mallarının başka şahıslara devredildiğini tespit ettik. Biz firma tarafından bu olayın 1 yıl önceden planlandığını düşünüyoruz. Çiftçilerimiz paralarını alabilmek için firma hakkında icra takibi başlattı’’ dedi.

“Yeni sezonda çiftçinin elinde parası yok”

Ödemesinin almayan 140 çiftçi önce valiliğe gitti sonra savcılığa başvuru yaptı. Son 3 aydır firmanın 3 ortağına da ulaşılamıyor. Çiftçinin toplamda 140 milyon alacağı var. Kara, ‘’yeni sezona hazırlık yapan çiftçinin paraya en çok ihtiyacı olduğu dönemde elinde parası yok. Savcılığa verdiğimiz dilekçede şirket tarafından kanuna aykırı usulsüz yapıldığı gerekçesiyle uzman kişilerce araştırılmasını talep ettik. Çiftçilerimiz çok mağdur devletimizden bu konuda destek bekliyoruz” İfadelerini kullandı.