CHP’den TBMM’ye kanun teklifi

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, meclise sunduğu kanun teklifinde özel üretim vergisinin çiftçiler için girdi maliyetlerini arttırdığını söyleyerek kanunda dışa bağımlılığın azaltılması ve yerle üretimin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Karasu, bu uygulama ile Türkiye’de tarımsal üretimin artacağını ve tarımda yaşanan ekonomik durgunluğu çözüm olabileceğinin altını çizdi.

Karasu "Tarımsal üretimde, teknoloji ve makina kullanımı arttıkça üretim kalitesi artmakta, bununla birlikte tarımsal faaliyet gösteren kişi ve kurumların motorin girdi miktarında yükselme yaşanmaktadır. Özetle, makina ve araçlarla tarımsal faaliyette bulunmak ürün kalitesini ve sürdürülebilirliğini yükseltmektedir” ifadelerini kullanan Karasu ‘’Bu noktada, motorin girdi maliyetlerinin üreticilerimiz tarafından karışılabilmesi ve üretim sürecinin kesintiye uğramadan devam etmesi üretimdeki sürekliliğin sağlanması devletin görevidir’’ ifadesini kullandı.

Devlet eliyle girdi maliyetleri düşürülmeli

Türk çiftçisini ulusal alanda rekabet gücünün günden güne azaldığını belirten Karasu, çiftçinin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını vurgulayarak teklifi şu sözlerle açıkladı, "Tarım sektörünün üretim sürecinin yeniden üretilebilmesi için birtakım destek ve teşviklerin hayata geçirilmesi özellikle ekonomide yaşanan durağan dönemlerden çıkmanın yollarından biridir. Bu noktada en temel destek araçlarından biri olarak girdi maliyetlerinin devlet eliyle düşürülmesidir. Girdi maliyetlerinin düşürülmesindeki amaç; maliyetin azaltılması, tarımsal üretimde bulunan kişi ve kurumların kâr marjının artması buna bağlı olarak üretim sürecine devam ederek yatırımların yapılmasını sağlamaktır." Teklif yasalaşırsa tarımsal üretimde çiftçinin kullandığı mazot için özel tüketim vergisi alınmayacak." şeklinde konuştu