CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Meclis Genel Kurulu’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, Sudan'dan ithal edileceğini açıklanan at ve eşek etlerini sordu.

Aygun "24 Aralık 2017 tarihinde Hartum’da Sudan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan bir ticaret anlaşması var. Tali komisyon burada Ticaret Bakanlığı. Ana komisyonumuz Dışişleri Bakanlığı ama anlaşmanın içeriğine baktığımız zaman tamamen tarımı ilgilendiren… Tarım burada hiç sayılmış yani Tarım Bakanlığı kepengi indirmiş.Şimdi, ben soruyorum: Sudan’a biz tarımı öğretmeye gitmiştik. 780.500 hektar yer kiralandı doksan dokuz yıllığına. Oraya tarımı götürecek, modern tarımı öğretecektik ama geldiğimiz noktada Sudan’dan at, bardo, eşek, katır, kesilecek at getireceğiz, bal getireceğiz; artı yumurta getireceğiz, yumurtayı satmak için uğraşırken… Ve Sudan’a giderken aşı olmamız gerekiyor Sayın Bakan. Şimdi, ben merak ediyorum, bu kadar hijyen gereken ürünleri Türkiye’ye nasıl getireceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı, “Ben sanırım tüm soruları da bu şekilde kavramış oldum ama varsa bir eksik” sözüne yerinden seslenen Aygun, “Soru var, soru var Sayın Bakan. Sudan’ın domuz etinin, at etinin cevabını… Domuz etini, at etini bu insanlara niçin yedireceksiniz?” diye sordu.

Aygün ısrarla sorusunu tekrarladı

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu süresi bitince, “Sudan ve diğer sorularla ilgili de isterseniz yazılı cevaplar vereyim” dedi.

Kürsüye çeyrek altın, simit, soğan ve patates ile çıktı

Öte yandan Milletvekili İlhami Özcan Aygün konuşma yapmak için kürsüye çeyrek altın, simit, soğan ve patates ile çıktı.Aygün, gelir hesabının altın ile yapıldığını söyleyerek, 2002 yılında çeyrek altının 31 lira olduğunu belirtti. Çiftçinin 134 kilo buğday sattığında bir çeyrek altın satın alabildiğine dikkat çeken Aygün, bugün ise 330 kilo buğday satarsa bir çeyrek altın alabileceğini ifade etti. Soğan ve patatesin çöplerde olduğunu göstermek için yanında getirdiği soğan ve patatesi gösterdi.