Dünyanın sayılı tarım işletmeleri arasında gösterilen ve alanında Türkiye'nin en büyüğü olan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Şanlıurfa'daki Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde, hasat edilen buğdayın yerine ikinci ürün olarak mısır ekiliyor.

İşletmede yaklaşık 15 gün önce başlanan buğday hasadı sürüyor. Bir yandan da hasadı tamamlanan alanlara son teknoloji makinelerle ikinci ürün olarak mısır ekimi yapılıyor.

Tarla Şefi Ziraat Mühendisi İrem Tuğba Şen, 530 bini buğday olmak üzere 631 bin 708 dekarlık alanda yapılan hububat hasadının ardından ikinci ürünün ekimi için çalışmaların çok yönlü olarak sürdüğünü söyledi.

Ne kadar ekim yapılacak?

Şen, işletmede 6 bin 150 dekar alanda silajlık, 102 bin 683 dekar alanda ise dane mısır ekiminin gerçekleştirildiğini belirtti.

Tohum ekiminde 37 adet 8 sıralı ekim makinelerinin kullanıldığını ifade eden Şen, "Şu an ekimini yaptığımız mısırın eylül ayında yapılacak hasadından 50 bin ton, ekim ayında yapılacak dane mısır hasadından ise yaklaşık 100 bin ton rekolte bekliyoruz. Üretilen silajın tamamı işletme bünyemizdeki hayvancılık birimlerinde tüketiliyor. Dane mısırın bir kısmını işletmede kullanıyoruz, kalan kısmını ise ihale yoluyla piyasaya satıyoruz." diye konuştu.