Halen hasadı devam eden çeltik üreticinin elinde kaldı. Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, çeltiğin kilogram satış fiyatının 2 liraya kadar düştüğünü belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir an önce alım fiyatını açıklaması gerektiğini ifade etti.

Piyasada alıcı yok!

Çeltik denince akla gelen Edirne’de piyasalarda alıcı olmadığını dile getiren Yorulmaz “Sanayici ve Toprak Mahsulleri Ofisi alım yapmıyor. Çiftçi perişan durumda. Buradan herkese sesleniyorum. Çiftçiyi bu kadar üzmenin anlamı yok. Toprak Mahsulleri Ofisi bir an önce alım fiyatını açıklayıp alım yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çeltik üreticisi zorda

Çeltik tarımı çok zor ve meşakkatli bir iş olduğunu belirten Yorulmaz “Sanayici de bu insanların kazancına göz dikmesin. Çiftçi üretimi bırakırsa onlar da zamanla mağdur olacak. Hammaddeyi bulamayıp, işleyemeyecekler. Bu anlamada gereğinin yapılmasını istiyorum. Üstüne basa basa söylüyorum, çeltik üreticisi çok zor durumda. Çeltik 2 liraya düştü. Alıcı yok. Bu durumda devam edersek ülke üretimi çok kötüye gidiyor. Çiftçi üretimden uzaklaşıyor. Gelecekte çok zorlanacağız" diye konuştu.