Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, çeltik üreticilerinin hasat öncesi taban fiyatın açıklanmasını istediğini söyledi.

Samsun’da 185 bin dekar alanda 133 bin ton çeltik üretildiği bilgisini veren Tosuner “Ülke çeltik üretimdeki yüzde 17,4 payı ile Samsun çeltik üretiminde Edirne’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu üretim sezonunda gübre, mazot, zirai ilaç, elektrik girdi fiyatlarında önemli bir artış yaşanmıştır. Özellikle bu yıl Nisan ayına göre gübrede yüzde 60, elektrikte yüzde 70 oranında artışlar meydana gelmiş, zirai ilaçta ise yüzde 100’ü geçen yükselişler meydana gelmiştir. Bu yükselişler üretimin maliyetini artırmıştır” şeklinde konuştu.

Çeltik alım fiyatı ne kadar olmalı?

Edirne Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Yakakent Ziraat Odası Başkanı Şenol Acar ve çeltik üreticileri ile bir basın açıklaması yapan Tosuner, çeltik üreticilerinin beklentilerini sıraladı.

Çeltikte yaklaşan hasada dikkatin çeken Tosuner, “Çeltikte 2019 yılı taban fiyatın bir an önce belirlenerek TMO tarafından hasattan önce açıklanmasını, geç kalmadan alıma girilmesini üreticiler olarak talep etmekteyiz. TMO’nun üretim maliyetlerimizi de göz önüne alarak bu yıl kiloda 3,5-4 lira müdahale alım fiyatını açıklamasını beklemekteyiz. Ancak üreticilerimiz bu fiyatlarla ayakta kalabilir, borç yükünü bir nebze azaltabilir” dedi.