Diyarbakırlı çeltik üreticileri dertli. Maliyetlerini karşılayamamaktan yakınan üreticiler, ekim alanlarının seneye azalacağını ve Karacadağ pirincinin yakında yok olacağını dile getirdi.

Çınar ilçesi Karacadağ bölgesinde çiftçilik yapan Muhittin Yücel, Çorum’da üretilen pirincin kendilerinin ürettiği pirinçten daha pahalı olduğunu kaydetti. Baldo pirinci üretmelerine rağmen ucuz fiyata sattıklarını belirten Yücel, “Elimizde şu an baldo pirinci var, Çorum pirinci bizim pirincimizden daha pahalıdır. Biz şu an 25 kilogramını 150 liraya satıyoruz. 25 kilogramını 150 liraya sattığımız ürünü marketten aldığımızda fiyatı 300 lira olmuş oluyor.” dedi.

“Maliyetler düşmezse ekemeyeceğiz”

Gübre, mazot ve diğer maliyetlerin yüksek olduğundan dert yanan Yücel “Gübrenin fiyatı neredeyse pirinçle eşit olmuş. Eskiden 20-25 ton ekiyorduk, bu sene 10 ton bile ekmeyeceğiz. Böyle olursa Karacadağ pirinci gittikçe yok olacak, her şey masrafların yüzünden. Tarım ve Orman Bakanlığına çağrımız var, bize destek vermelerini istiyoruz. Bu yardım gelmezse biz üretim yapamayacak duruma geleceğiz, Bakanlıktan kolaylık beliyoruz.” diye konuştu.