Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 15 Kasım'dan itibaren çeltik alımına başlayacak. 60 randıman Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatı ton başına 2 bin 600 lira olarak belirlendi.

Bu fiyata ilave olarak 160 lira prim desteği verilecek. Destekle birlikte çeltiğin alım fiyatı ton başına 2 bin 760 lira olarak belirlendi.

Çeltik üreticisi ürününü TMO’ya verdikten 10 gün sonra ödemesini alacak.

Çeltik üreticileri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıkladığı TMO alım fiyatlarını Çiftçiden Haber'e şöyle değerlendirdi.

Edirne / Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin

TMO’nun fiyat açıklamasıyla piyasaya güven geldiğini belirten Ömer Ergin, “Geç kalınmış bir açıklama olsa da memnuniyet verici bir karar. Beklentimiz tonunun 3 bin lira olmasıydı ama bu fiyat da çeltik üreticisinin seneye çeltik ekmesini sağlayacaktır” dedi.

Ziraat odası olarak yaptıkları hesaplamalara göre çeltik üretim maliyetinin 2,30 lira olduğunu belirten Ergin, “Açıklanan bu fiyat sayesinde çeltik fiyatları daha da yukarı çıkacaktır. Ronaldo gibi ithal çeşitlerde de 2,40 lira ile 2,50 lira seviyelerine gelecektir. Üreticiler olarak isteğimiz, fiyatların daha ekim aşamasında açıklanmasıdır. Eğer bu yapılırsa çiftçi kendisini güvende hisseder” diye konuştu.

Çeltik üreticisinin acil borçlarını ödemek için elindeki ürünün yüzde 50’sini sattığını ifade eden Ergin, “Biçerdöver parası, sulama ve kurutma bedeli gibi borçlarını ödemek için ürünün yarısı düşük fiyata satıldı. Umarım seneye çeltik fiyatı daha erken açıklanır” dedi.

Samsun / Bafra Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Toker

Açıklanan çeltik fiyatının üreticinin beklentilerini karşılamadığını vurgulayan Hasan Toker, “Üreticiler olarak 3 lira olmasını bekliyorduk. Girdi maliyetleri bu kadar yükselmişken açıklanan fiyat anca maliyetlerimizi karşılar. Üretici çeltikten alacağı para ile sadece tarım kredi ve bankalara olan borcunu ödeyebilir, o kadar” dedi.

Çiftçilerin ürünün yarısını maliyetinin altında bir fiyata satmak zorunda kaldığını belirten Toker, “Çeltik üretiminin maliyeti ton başına 2 bin 300 olmasına rağmen üreticilerimiz acil borçlarını ödemek için tonunu 2 bin – 2 bin 200 liraya satmak zorunda kaldı. Dünyada en ucuz çeltik bizde. Üreticilerin mağdur olmaması için fiyatların ekim zamanı açıklanması gerekiyor. Gübre, mazot, tohum fiyatları bu kadar artmışken markette 10 liraya satılan pirincin üreticiden 2,60 liraya alınması hakkaniyetli bir durum değil” diye konuştu.

Bölgelerinde lisanslı depo ihtiyacının da olduğunu hatırlatan Toker, TMO’dan bu konudaki taleplerine duyarsız kalmamalarını istedi.

Edirne / Uzunköprü Çeltik Üreticileri Tarımsal Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Öner

Açıklanan fiyatın bıçak sırtı bir fiyat olduğunu vurgulayan Ali Öner, “Gübre, elektrik, su, ilaç, mazot gibi girdiler yüzde 40 – 100 arası artmışken açıklanan fiyat çok cüzzi ve enflasyonun gerisinde bir rakam oldu. Bugün 2,60 lira olan çeltiğin pirince dönüşüp markette 10 liraya satılması adil değil.

Baskının üreticinin üzerinde olduğunu hatırlatan Ali Öner, “Bugün çiftçilerimiz artan maliyetlerden dolayı buğday ekemiyor. 2019 yılında buğday üretimi hissedilir bir şekilde düşecek. Eğer maliyetler bu kadar yüksek, buğdayın satış fiyatı düşük olursa 2020’de buğday üretimi yarı yarıya düşecek.

Çiftçilerin öz sermayesinin olmadığını, borç alarak ekim yaptığına dikkat çeken Ali Öner, “İpsala’da lisanslı depo açıldı. Depo, üreticiye pek çok imkan sunmasına rağmen bankaya borcu olmaması şartı koydu. Bankalara borcu olan çiftçiler bu haklardan yararlanamadığı için şu anda depo boş. Yani çiftçi borç içinde yüzüyor. Bu şekilde üretimin sürdürülebilir olması çok zor” diye konuştu.