Habertürk televizyon kanalında Veyis Ateş'in canlı yayınına konuk olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeltik üreticisinin beklediği alım haberini verdi. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 15 Kasım'dan itibaren çeltik alımına başlayacağını duyuran Bakan Bekir Pakdemirli, 60 randıman Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatının ton başına 2 bin 600 lira olarak belirlendiğini söyledi. Bu fiyata ilave olarak 160 lira prim desteğinin de verileceğini vurgulayan Pakdemirli, “Prim destekleriyle birlikte çeltik üreticisinin eline ton başına 2 bin 760 lira geçecek” dedi.

Öte yandan TMO'dan yapılan açıklamaya göre çeltik alımlarında izlenecek politikalar şöyle olacak:

 1. TMO iş yerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara çeltik bırakan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.
 2. Ürün bedeli ödemeleri, çeltiğin TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.
 3. Sözleşme imzalanan lisanslı depolara çeltik teslim eden üreticilerin ürününü TMO'ya satmaları halinde ödemeler peşin olarak yapılacaktır.
 4. Tüccar ve şirketlerden (ÇKS Belgesi olmayanlardan) 31 Aralık 2018 tarihine kadar emanet alım yapılacaktır. Tüccar ve şirketler talepleri hâlinde TMO depolarında bulunan emanet çeltiklerini 1 Ocak - 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında TMO’ya satabileceklerdir.
 5. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.
 6. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi şube müdürlükleri ve ajans amirliklerinden de alınabilecektir.
 7. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.
 8. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO'dan %30 avans alabilecektir.
 9. Üretici ve tüccarlar, emanete bırakılan çeltik için TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.
 10. TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO'ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin %25'i TMO tarafından karşılanacaktır.

TMO'ya çeltik teslim edecek üreticiler, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

 • ÇKS bilgilerini güncellemeleri,
 • Randevularını mutlaka almaları,
 • Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,
 • Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir.
 • Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.