CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Genç Çiftçi Projesi kapsamında Bursa'da 50 üreticiye dağıtılan küçükbaş hayvanların bazılarında veba salgını görüldüğünü öne sürmüştü. Telefonla arayarak konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvanlarda görülen hastalığın sadece genç çiftçi veya 300 koyun projesine bağlanmasının doğru olmadığını söyledi.

Çelik: Biz ithalata karşıyız

Küçükbaş hayvanlarda zaman zaman hastalıklar görülmesinin olağan olduğunun altını çizen Başkan Nihat Çelik, “Biz birlik olarak 300 koyun projesinden sorumluyuz. Bu proje kapsamında 30 bin koyun dağıttık ve bir tek koyun ithal edilmedi. Türkiye'nin damızlık materyalinde elit sürülerden temin etmek şartıyla ithalata ihtiyacı var. Ancak biz birlik olarak bunu yapmadık. Romanya'dan, Bulgaristan'dan koyun ithal edilmesine karşıyız” diye konuştu.

“Genç çiftçi projesine koyun temin etmeye başladık”

Döviz kurundaki artış nedeniyle 2018 Ağustos ayından bu yana ithalat yapılamadığının altını çizen Çelik, “Hastalık şimdi çıkmış. Genç çiftçi projesindeki koyun temininde düne kadar biz yoktuk. Ama biz olmadık diye kimseyi suçlayamayız. Yanlışlar yapılmış olabilir. Önemli olan bunları tespit ederek sektöre zarar vermeden ilerlemektir. TİGEM ile bir protokol yaptık. Genç Çiftçi Projesi kapsamında ihtiyaç olan küçükbaş hayvanları yurt içinden temin edeceğiz. Bir tek ithal koyun vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.