ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'da yaklaşık 204 bin ailenin yaş çay tarımı yaptığını, 25 Nisan'da başlayan kampanyanın 7 Ekim itibari ile sonlandığını belirtti. ÇAYKUR'un birinci sürgünde 217 bin 453 ton, ikinci sürgünde ise 273 bin 826 ton yaş çay alımı yaptıklarını kaydeden Alim, üçüncü sürgünde ise dekara 400 kilogramdan yaş çay alımı gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Özel sektör firmaları isteksizdi

Çay rekoltesinin son derece verimli geçtiğini ifade eden Alim, alımlarda özel sektör firmalarının isteksiz davranmalarının önemli rolü olduğunu, ÇAYKUR'un sosyal sorumluluğu bilinciyle yüksek bir alım dönemi geçirdiğini kaydetti. ÇAYKUR'un 1999 yılında yaklaşık 800 bin ton yaş aldığını anımsatarak, "Tarihimizde ikinci kez 732 bin 500 ton yaş çay almış olduk. Üçüncü sürgünde de üreticilerin kendi istekleri ile yabancı işçilerin yüksek yevmiyeleri nedeniyle randevulu sistemini esnettik. Böylece üretici kendisi çay bahçesine girerken yurt dışına çıkan döviz miktarını da azaltmış olduk." dedi.

Üçüncü sürgünde rekor var

Ülke ve üretici menfaati gözetilerek alımları tamamladıklarına dikkat çeken Alim, "Bu yıl 911 kilo beyaz çay, 29 bin 750 ton organik çay aldık. Toplamda 732 bin 500 ton alım gerçekleştirdik. Ayrıca üçüncü sürgünde ilk kez Ağustos ayında başladık ve eylül ayında bitti. Üçüncü sürgünde en az yaş çay alımı yapılırdı. Bu yıl üçüncü sürgünde de yaklaşık 240 bin ton ay alarak tarihteki en yüksek tonaja ulaşmış olduk. Dün itibariyle de yaş çay alımını bitirmiş olduk." diye konuştu.