Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunumuyla yayımlanan Çiftçi Haber’e telefon bağlantısı ile konuk olan Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Mavi çay alım kampanyasını ve fiyatları değerlendirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çay alım fiyatını 16 Mayıs’ta Rize’de açıklayacağını belirten Başkan Mustafa Mavi, “Bilindiği gibi enflasyon oranına göre taban fiyat belirlenmekte. Pek çok enflasyon türünde ciddi artışlar yaşandı. TÜİK verilerine göre yıllık gıda enflasyonu yüzde 30,5 olarak gerçekleşti. Çay üreticileri olarak beklentimiz alım fiyatının gıda enflasyonu oranına göre belirlenmesidir. Buna göre kilo başına alım fiyatının 3,27 TL olmasını istiyoruz. Bu rakamın altında belirlenecek bir alım fiyatı üreticiyi mağdur edecektir” diye konuştu.

“Üretici gübre alamadı”

Tarımsal üretiminde kullanılan ürünlerde kısa sürede büyük artışlar meydana geldiğini belirten Mavi, “Özellikle gübre fiyatları geçen yıla oranla çok yükseldi. Çay için kullanılan gübrenin bir tonu 2 bin 150 TL oldu. Bunun yanı sıra çay toplayan işçi ücretlerinde de artış meydana geldi. Üreticilerden bazıları gübreyi az aldı. Pek çoğu da ilk sürgünde çay parasın alıp ikinci sürgün için gübre alacağını söyledi. Gübre ile ilgili üretici büyük bir mağduriyet yaşadı.” dedi.

Dördüncü sürgün olmayacak mı?

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim’in “dördüncü sürgün alımı yapılmayacak” açıklamasını değerlendiren Mavi, “Bugünden dördüncü sürgünün olmayacağını belirlemek pek mümkün değil. Hava şartları nedeniyle sürgünün başlamaması böyle bir kararı almaya itmiş olabilir ancak eylül ve ekim aylarında havalar iyi giderse dördüncü sürgün de oluyor. Eğer olmazsa bu karar çay üreticisini özel sektörün kucağına iter” şeklinde konuştu.

Programın tamamını yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.