Burada tanzim satış ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu "Hiç kimse bize 'AK Parti iktidarı çiftçiye destek vermedi' diyemez. Şimdi çiftçi tarım bu ülkenin bel kemiğidir. Bize tüketici lazım ama tüketici için Türkiye’nin geleceği için de tarım ve çiftçi lazım. Girdilerdeki maliyetleri düşüreceğiz. Gerekirse ilaçta ve gübre de de tanzime gideceğiz" dedi.

Çavuşoğlu: Çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için çalışma yapılıyor”

Çiftçilerin artan maliyetlerden şikayetçi olmasında haklılık payı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Haklısınız girdiler pahalı. Geçmişte KDV’yi sıfırladık. Cumhurbaşkanımız talimatıyla arkadaşlarımız girdilerdeki maliyeti düşürmek için tekrar çalışma yapıyor. Hiç kimse bize 'AK Parti iktidarı çiftçiye destek vermedi' diyemez. Şimdi çiftçi tarım bu ülkenin bel kemiğidir. Bize tüketici lazım ama sadece tüketici için Türkiye’nin geleceği için de tarım ve çiftçi lazım. Girdilerdeki maliyetleri düşüreceğiz. Gerekirse ilaçta ve gübrede de tanzime gideceğiz. İlaç, gübre neyse girdiniz ne gerekiyorsa yapacağız. Çiftçinin hakkını koruruz” dedi.

“Tanzim satışla çiftçi tekelden kurtuldu”

Tanzim satışın çiftçinin zararına değil aksine yararına olduğunun altını çizen Çavuşoğlu “Çiftçi bu sayede tekelden kurtuldu. Ayrıca fiyatlar düştüğü için bir alan tüketici iki almaya başladı yani talep arttı. Aradaki rantçılarla mücadele edeceğiz” dedi.