Seçim çalışmaları çerçevesinde Antalya’nın Alanya ilçesinde çiftçilere hitaben bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için çalışma yaptıklarını söyledi.

Çiftçilerin üretirken kullandığı ürünlerde yüksek fiyat artışına değinen Çavuşoğlu, “Çiftçilerin girdi maliyetleri yani gübre, yem, zirai ilaç fiyatları fahiş derecede artmıştır. Dolar düştüğü halde rantçılar bu fiyatları düşürmemiştir. Gübre üzerinde KDV’yi sıfırladığımız halde bu düşüşü çiftçiye yansıtmamışlardır. Şimdi buna çare buluyoruz. Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla Tarım Bakanıyla çalışmalar yapıyoruz, bunun içinde belediyeler de olacak, çiftçileri bu ağır yükten kurtarmak bizim boynumuzun borcudur. Girdi maliyetlerini azaltacağız. Bununla ilgili çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Çiftçi ve tüketicinin üzerindeki rantçı keneleri temizliyoruz”

Çavuşoğlu tanzim satışların çiftçilere karşı olduğuna dair son günlerde dillendirilen iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın amacı çiftçiyi ve tüketiciyi aynı anda korumaktır. Burada hedef çiftçi değildir. Çiftçi olmadan Türkiye olmaz, çiftçi olmadan tüketici de olmaz. Ama tüketici olmadan da üretilen ürünleri kim tüketecek? Bizim derdiğimiz Antalya’da 3 liraya satılan sebze, İstanbul’a varınca 9 lira oluyor. Aradaki 6 lirayı kim yiyiyor? Bu para çiftçinin cebine giriyor mu? Bu parayı rantçılar yiyiyor. Bizim derdimiz rantı kesmektir. Çiftçi ve tüketici üzerinden rant elde eden keneleri temizlemeye çalışıyoruz” diye konuştu.