“Üretici bal sezonu nasıl geçirdi”

Bütün bölgeler için aynı şeyi söylemek mümkün değil diyen Türkiye Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Ziya Şahin, “Erzurum ilinde geçen sendeki verilere göre daha yüksek bir verim elde edilmiş. Kars iline baktığımız zaman İse %70 oranında bir kayıp yaşandı. Çiçek balımızda 2020 yılında %25 bir düşüş yaşandı. Bunun en büyük sebebi küresel iklim değişikliği. Devlet ile birlik olup bir önem almamız gerekiyor.

Çam balı rekoltesin de %70 oranında bir düşüş yaşandı. Açıkça söylemek gerekirse 2020 yılı çam bal üretimde ciddi bir sorun var. Şuan için ihracatı bir kenara bırakıp ülkemiz için yeterli miktarda bal üretmemiz lazım. Arıcılarımıza devlet tarafından bir el uzatılmalı. Çiçek balı üretimde bir sıkıntı yoktur. gereken miktarda çiçek balı üreticilerin elinde mevcuttur” dedi.

“Devletimiz Bal üreticisine geç olmadan destek vermeli”

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Ziya Şahin, “Pandemi ödeminde devletimiz bütün işletmelere destek verdi ama arıcılık sektörü unutuldu. Devletimiz arıcılık sektörüne gerek önemi vermesini istiyoruz. Bunun yanı sıra arıcılık sektöründe genç nüfus oranı çok düşük devletimizin gençleri arıcılık sektörüne yönlendirmek için yeni girişimler yapması gerekiyor. Özellikle pandemi öneminde tüm dünya arı ürünlerine saldırdı. Henüz geç değilken devletimiz arıcılığa gereken desteği vermeli. Maliyetlerde pandemi ödeminde her üründe % 25 oranında bir artış yaşandı. Arıcılık sektöründe bu oran %40’lara çıktı. Bazı çiftçilerimiz bal üretemedi devletimizin bunları göz önünde bulundurmalı” şeklinde konuştu.

Ziya Şahin, “Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğinin hedef kitlesi tüketicilerdir. Sahte balla ilgili mücadelemize devam ediyoruz. Türkiye’de doğal balın hâkim olduğu bir sektör oluşturmak en büyük hedefimiz. Ürettiğimiz balı Uluslararası Standart Teşkilatı’ndan geçirmek istiyoruz. Soluğumuz yettiği sürece haklı olduğumuz sahte bal mücadelemizi vereceğiz.

Arıcılarımızdan kilosu 20 liraya alın bal markette kilosu 50-60 liradan satılıyor. Birlik olarak bütün sektör paydaşlarımız ile birlikte sözleşmeli ürün modeli uygulayarak bir çözüm üretelim. Zorlu şartlarda arı üretmeye çalışan insanların hakkını gasp ediyorlar. Büyük firmalar hiçbir zahmete girmeden market raflarına ürününü 60-70 liradan koyuyor. Bizim firmalarla ya da şahıslarla bir işimiz yok. Tekelleşme ile ilgili rekabet kurulumuz ile birlikte bir çalışma yürütüyoruz. Bundan sonra daha temkin yol olacağız” ifadelerini kullandı.