Samsun Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, buzağıya anne sütünün verilmesinin bağışıklık sistem için hayati öneme sahip olduğunun bildirdi.

Demir, doğumdan ilk 2 saat içinde mutlaka ağız sütünün buzağıya içerilmesi gerektiğini söyledi. Yavrunun ana karnında beslenmesi sırasında bağırsaklarda biriken atıkların atılmasında ağız sütünün önemli rolü olduğuna işaret eden Demir, "Bu uygulama buzağının bağışıklık sistemini geliştirir ancak bazı anne inek ve düveler buzağısını emzirmeyebilir. Bu durumda ağız sütü sağılarak biberon ile buzağıya içirilmeli." dedi.

“Ağız sütü fazla ise dolapta saklayın!”

Ağız sütünün fazla gelmesi durumunda bunun daha sonra buzağıya verilmek üzere dolapta saklanması gerektiğini anlatan Demir, şunları kaydetti: "Uzun süre saklanması gerekiyorsa derin dondurucuya konulmalı. Saklanan ağız sütü normal oda sıcaklığında kendiliğinden çözüldükten sonra buzağıya içerilmeli. Ağız sütünü pişirmek veya yüksek sıcaklıklarda çözündürerek buzağıya içirilmesinin sakıncalıdır. Buzağıların beslenme ve barınaklarının hijyenine de dikkat edilmesi gerekir."