Erzurum Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı buzağı ölümlerinin önüne geçmek için bir proje hazırladı. 2018 yılında iki kurum arasında yapılan anlaşmaya göre üniversite sağlık hizmeti verecek ve kalkına idaresi de finansmanı sağlayacaktı.

2019 yılında hayata geçirilen proje çerçevesinde ocak ve şubat aylarında 500 buzağı üniversite bünyesinde bulunan hayvan hastanesinden sağlık hizmeti aldı. 0-3 aylık hasta buzağıların bakım, tedavi, test ücretleri, röntgen gibi görüntülenme ve ameliyat masraflarının tamamı kalkınma idaresi tarafından karşılanıyor.

Buzağılar en çok ishal şikayetiyle getiriliyor

Ahırlardaki hijyen problemleri nedeniyle özellikle ölümle sonuçlanan ishal vakalarının sıklıkla rastlandığını hatırlatan Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sinan Aktaş “Buzağılar yeni doğduklarında ishale yakalanıyorlar. Tedavi uygulanmadığı, koruyucu tedbirlere dikkat edilmediği zaman olay ölüme kadar gidebiliyor” dedi.

Aşı yapıldığında ishal ölüme neden olmuyor

Göbek kordonu bakımının önemine değinen Prof. Dr. Mustafa Sinan Aktaş, “Bu bakım yapılmazsa hastalık ortaya çıkıyor. Korunma tedbiri olarak bir diğer önlem de aşıdır. Aşı ile buzağılarımızı hastalıklara karşı koruyabiliyoruz. Aşılı buzağılar ishale yakalansa bile ölümcül olmuyor. Bunun için de gebelik döneminde anneye aşı yapılması zorunludur. Buzağı doğduktan sonra da bir aşı yapılmalı. Bu iki aşı sayesinde ölümcül ishalin önüne geçmiş oluruz" diye konuştu.